Udržitelná umělá týpí: Střecha denverského letiště funguje jako solární farma

09.10.2016 - redakce 100+1


Coloradské hlavní město Denver láká návštěvníky řadou architektonických památek, mezi nimiž se najde i několik s opravdu netypickým zastřešením. Vůbec nejzajímavější ukázku však představuje dnes již ikonická stavba mezinárodního letiště z roku 1995, která proslula i tím, že ji obestírá řada konspiračních teorií. S rozlohou 136 km² jde o největší letiště Spojených států pro komerční lety a jedno z největších svého druhu na světě.  

Obří solární farma

Letištní střecha má podobu bílých stanů, k čemuž tvůrce inspirovaly zasněžené hory Rocky Mountains, ale i kryté vozy prvních coloradských osadníků či indiánská týpí. K její výrobě bylo použito víc než 60 000 m² laminátu se speciální teflonovou úpravou. Pomineme-li poutavý design, bylo hlavním cílem zajistit trvalou ochranu před vlivy počasí.

Použitý materiál umožňuje průchod 10 % denního světla, zatímco přes 90 % slunečních paprsků odráží, takže nedochází k nežádoucímu přehřívání. Díky více než 300 slunečných dnů v roce navíc klesla potřeba denního osvětlení uvnitř budovy. Střecha zároveň funguje jako jakási „solární farma“: S více než 9 000 panely dokáže vyprodukovat 16 milionů kilowatthodin ročně. Denverské letiště se i díky tomu pyšní prvenstvím na poli udržitelnosti – jedná se o vůbec první letištní areál v USA vybudovaný s ohledem na životní prostředí, který splňuje i přísné mezinárodní standardy. 

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci