Úchvatná skála rostoucí z moře: Mauricijský poloostrov Le Morne Brabant

Poloostrov Le Morne Brabant je nejvysunutějším jihozápadním výběžkem ostrova Mauricius. Monolitický útvar z bazaltu, který se tady tyčí do výšky 556 metrů nad hladinu moře, je nepřehlédnutelnou dominantou okolí
02.08.2019 - Marek Telička


Vrchol skály není tak špičatý a nehostinný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeho zelení porostlá čepice představuje plochu zhruba 120 000 m² a rostou zde dva vzácné druhy rostlin: endemický ibišek Hibiscus fragilis a obdobně vzácný keř Trochetia boutoniana.

TIP: Dronte mauricijský: Blboun nejapný jako symbol lidské hlouposti

Na příkrých svazích hory jsou četné jeskyně, které v minulosti nezůstaly nevyužity. V 19. století byl poloostrov známým útočištěm uprchlých mauricijských otroků. Když tady bylo otroctví zrušeno, vypravil se na místo v roce 1835 policejní oddíl, který měl za úkol uprchlíkům sdělit, že se už nemusejí skrývat. Pravá příčina výpravy ale zůstala někdejším otrokům skryta. V domnění, že je policisté přicházejí dopadnout, zvolili si zoufalci před otroctvím raději smrt a skočili ze skály dolů. Tato událost se připomíná každý rok 1. února – v den výročí zrušení otroctví na Mauriciu.

Le Morne Brabant má tedy nejen přírodní, ale také historický a kulturní význam, díky němuž bylo místo v roce 2008 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci