Tvůrci pomíjivé krásy: Krabi v roli plážových výtvarníků
Pravidelné útvary jsou uspořádané do řad oddělených cestičkami, které se sbíhají k jednomu bodu. Jsou složené z drobných, asi třímilimetrových kuliček písku a vypadají, jako by je vytvořil nějaký moderní umělec. Zhruba centimetr široký vchod do nory, který při bližším pohledu najdete v centru obrazců, ovšem napovídá něco jiného.
„Pojídači“ písku
Jestliže chcete uvidět autora obrazců, musíte mít trpělivost a pozorný zrak. Mezi kuličkami se po chvilce hledání objeví malý krab. Je jen o málo větší než samotné kuličky a zbarvený stejně jako okolní písek. Patří k plážovým krabům rodu Scopimera.
Miniaturní, sotva centimetrový krab stojí na místě a zvláštním způsobem se krmí. Malými klepítky sbírá jemný vlhký písek a přikládá ho k ústnímu ústrojí, kterým pečlivě opracovává povrch zrnek a prostor mezi nimi. Získává tak organický detrit a mikroplankton. Z použitých zrnek velmi hbitě vzniká kulička, kterou krab hodí za záda. Pak se posune o kousíček dál a systematicky pokračuje ve svém konání.
Plíce na nohách
Krabi Scopimera se vyskytují na všech jihoasijských plážích s jemným pískem a mělkým sklonem. Tam, kde je písek hrubší a obsahuje korálové úlomky, je nenajdete. Žijí v přílivové zóně, což znamená, že pří maximálním přílivu je jejich areál s norami zaplaven a objevují se opět ve chvíli, kdy moře při odlivu ustoupí a obnaží písek.
Krabi přečkají příliv ve spodní části nory a pak si znovu vystaví trubičkovitý vchod. O přísun potravy se starat nemusí, to za ně každý den obstará příliv. Kromě životního rytmu a hbitých úst jim k přežití na relativně suché pláži ohřívané sluncem pomáhá zvláštní zařízení na nohách. Štětičkami na jejich koncích jsou schopni vstřebávat atmosférický kyslík.
Obezřetná kořist
Při pozorování pilných krabích dělníků musíte být opatrní. Jsou velmi plaší a přestože se mohou spoléhat na ochranné zbarvení a zdánlivě se soustředěně věnují jen získávání potravy, jejich oči na tenkých tykadlech bedlivě pozorují okolí. Jakmile zaznamenají možné nebezpečí, pomalu se začnou přibližovat k noře. Když překonáte tolerovanou hranici, krab v noře okamžitě zmizí.
TIP: Citlivost pod tvrdou slupkou: Také krabi cítí bolest
I přes svou obezřetnost mají krabi hodně nepřátel. Patří k nim hlavně volavky, majny a další ptáci, ale i jejich vlastní větší draví příbuzní – krabi Ocypode cordimanus. Ti jsou aktivní hlavně za šera a v noci. Menší jedince tohoto druhu jsem však viděl i ve dne, jak pobíhají po pláži a snaží se aktivně lovit malé písečné kraby.
Výtvarnická rodina
Krabům rodu Scopimera se způsobem života podobají stejně velcí krabi rodu Dotilla, které najdete například i na egyptských plážích. Liší se delšími klepety a nohami. Nejsou ovšem tak „pořádní“ a tvoří kuličky různých velikostí, z nichž vytvářejí nepravidelné hromádky nebo soustředné kruhy kolem nory.
-
Zdroj textu
časopis Příroda
-
Zdroj fotografiíMichal Černý