Tvorové (ne)dávné minulosti: Podaří se nám oživit vyhubeného tygra kaspického?
Tygři kaspičtí (Panthera tigris virgata) kdysi obývali řídké lesy a říční koridory na západ a na jih od Kaspického moře (území Turecka a Íránu) a střední Asii (státy bývalého Sovětského svazu) včetně pouště Taklamakan a části Číny. Po tygrovi ussurijském (Panthera tigris altaica) a tygrovi indickém (panthera tigris tigris) šlo o největšího tygra na světě. Pyšnil se silnýma nohama, statným tělem a neobvykle dlouhými drápy. Zbarvený byl podobně jako tygr indický – se zlatožlutým podkladem na hřbetě, tmavými pruhy na slabinách, bílou hrudí a břichem. V zimě narůstala tygrům kaspickým dlouhá srst – především na břiše a šíji.
Vybiti a vytlačeni
Tygři lovili zvířata migrující ve stádech, zejména divoká prasata. Hlavní podíl na jejich vyhubení měla ruská vláda, která udělala vše pro to, aby tygry kaspické zcela vyhladila. Důvodem byla plánovaná rekultivace obrovského území na počátku 20. století.
Ruská armáda dostala příkaz zabít všechny tygry v oblasti Kaspického moře, což se víceméně podařilo. Jejího příkladu následovali farmáři, kteří začali čistit lesy a pěstovat rýži a bavlnu. Zbylí tygři tak byli vytlačeni do hustých lesů, mokřin a nakonec do hor, kde dlouho nepřežili. Existují neověřené údaje o jejich výskytu ještě v padesátých letech v oblasti zvané Tygrovaja Balka v Tádžikistánu.
Návrat jen v oblasti teorie
Podle Firouzova Průvodce faunou Íránu zde byl poslední exemplář zastřelen v roce 1947, jiné zdroje uvádějí rok 1959, 1970 či dokonce 1997. Ať už je tomu jak chce, fakt, že tygři kaspičtí vyhynuli, zůstává smutnou pravdou. Dnes není v zajetí chován jediný kus a nikdy nebyly učiněny pokusy o chov s následnou reintrodukcí do volné přírody.
TIP: Hon na tygra: Obávaný predátor indického subkontinentu je dnes ohroženým druhem
Nedávno však díky britským vědcům vysvitla nová naděje. Genetická analýza odhalila, že stále žijící tygr ussurijský se od tygra kaspického liší jen jediným písmenkem genetického kódu. To pravděpodobně znamená, že šlo o stejný poddruh, jehož populace se rozdělily před pouhými sto lety. Je tedy možné, že v budoucnu se podaří tygra kaspického znovu vyšlechtit a že asijský pruhovaný obr zase ožije.
-
Zdroj textu
časopis Příroda
-
Zdroj fotografiíKlaus Rudloff, fvnation.com, www.tigers.ca, Prehistoric Fauna