Třináctka je považována za symbol neštěstí, jaká čísla jsou naopak ta šťastná?
Při vyplňování tiketů sportky kdekdo sází na datum narození své nebo svých blízkých. Policisté zas zkoušejí čísla služebních odznaků a obecně se k takové volbě číselné kombinace najde velmi mnoho inspirací. Nicméně v každé zemi existují pomyslné šťastné cifry, jež se neodvozují ani tak z vlastní zkušenosti lidí, jako spíš z historických událostí.
Sedmého dne odpočineš
Ideální příklad představuje sedmička, která je šťastná v podstatě ve všech státech, které se myšlenkově upínají k Západu. Její významnost se přitom odvozuje z biblického příběhu, v němž Bůh stvořil svět za šest dní a sedmého odpočíval.
V mnoha zemích však šťastnou sedmičku doprovázejí numera „lokálnějšího“ významu. V Německu se například jedná o číslo čtyři, spojované s lístky čtyřlístku. Norsko zas volí devítku, neboť se hojně vyskytuje v severské mytologii. Švédové s oblibou pohlížejí na číslici tři, která pro ně ztělesňuje dokonalost. Dokonce říkají, že vše dobré přichází ve trojicích. Ke stejné cifře se kloní také Italové: V jihoevropské zemi však její obliba zakořenila v náboženské tradici, konkrétně ve svaté Trojici.
Prosperita číslo osm
Itálie se navíc vedle trojky překvapivě nebojí ani třináctky. Zatímco ve většině světa symbolizuje neštěstí do té míry, že se v některých výškových budovách při číslování vynechává třinácté patro, Italové si ji spojují se sv. Antonínem z Padovy (zemřel 13. června 1231): Modlí se k němu, když potřebují najít něco ztraceného.
TIP: Číselná magie: Symbolika čísel v Bibli
Na druhé straně planety, v Číně, představuje kulturně zásadní cifru osmička, neboť se vyslovuje stejně jako slovo „prosperita“. V miliardové zemi je zmíněné číslo natolik prodchnuté pozitivitou, že letní olympiáda v Pekingu začínala 8. srpna 2008 v 8:08:08. A zatímco ceny zboží téměř všude ve světě končí z marketingových důvodů setinu pod kulatou sumou – například 9,99 Kč –, v lidové republice se z částky ubírají „halíře“ dva, aby výsledek opět končil osmičkou.
Duchové na zemi
Na Západě je sice sedmička šťastná, nicméně v Číně, jež nemá křesťanskou tradici, by si na ni vsadil málokdo. Asijská velmoc si ji spojuje se sedmým měsícem lunárního kalendáře, kdy dochází k návštěvám ze záhrobí: Duchové se údajně vracejí z pekla, aby znovu kráčeli po zemi.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíShutterstock