Tesaříkovití brouci: Krasavci s dlouhým dosahem

Mezi nejvýraznější brouky bezpochyby patří tesaříkovití. Do současné doby bylo popsáno několik desítek tisíc druhů a my vám chceme představit alespoň některé z mnoha pozoruhodných představitelů této čeledi. Velmi krásné exempláře bývají k vidění v Asii, ale ani „naši“ tesaříci nejsou žádní šeredové
13.06.2022 - Marek Telička

Ohrožená „alpská modř“

Tesařík alpský (Rosalia alpina) žije ve většině evropských zemí, ale v některých zemích se řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Je chráněn ve všech středoevropských zemích. Tesařík alpský dorůstá délky 15–38 mm, vyskytuje se ve vyšších nadmořských polohách.

Slušivé pruhy

Že i v Česku žijící tesaříci jsou krásní, dokazuje tento snímek tesaříka pruhovaného (Oxymirus cursor), který žije ve většině evropských zemí a dorůstá velikosti kolem 30 mm.

Žirafa mezi tesaříky

Druh Gnoma longicollis (synonymum Gnoma confusa) byl popsán v roce 1787 a původně byl řazen do rodu Cerambyx. Byl nalezen v Malajsii, na Borneu, v Singapuru Indii a na indonéských ostrovech Sumatra a Borneo. Druhové jméno longicollis znamená doslova „dlouhokrký“. Zejména při tomto pohledu je zřejmé, jak přišel tesařík Gnoma longicollis ke svému pojmenování.

Jediný v rodině

Nádherný tesařík Thysia wallichii je jediným druhem rodu Thysia a poprvé byl popsán v roce 1831. Mohli byste jej vidět v Číně, Indii, Íránu, Laosu, Malajsii, Myanmaru, v Thajsku a ve Vietnamu a na indonéských ostrovech Jáva, Sulawesi a Sumatra.

Požírač posvátného stromu

Tesařík Aristobia approximator se živí mimo jiné kůrou stále zeleného tropického stromu Neolamarckia cadamba, který má výraznou úlohu v indické mytologii. Aristobia approximator žije v Indii, ale také Číně, Kambodži, Laosu, Malajsii, Myanmaru, Thajsku a ve Vietnamu. Dorůstá velikosti až 36 mm.

Mimikry asijské „kobylky“

Druh Glenea elegans byl poprvé popsán v roce 1795 a původně byl zařazen do rodu Saperda. Žije v Malajsii, Thajsku a indonéských ostrovech Sumatra a Jáva. Dospělý jedinec je zhruba 2 cm dlouhý. Při pohledu z boku připomíná kobylku.

Kovový lesk z Dálného východu

Druh Schwarzerium quadricollis žije v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Byl popsán až na konci 19. století, konkrétně roku 1884.

Záliba v ovocných stromech

Druh Batocera rufomaculata má v oblibě fíkovníky, mangovníky, jabloně a dalších několik desítek stromů. Dospělí jedinci dorůstají velikosti 30–50 mm a tento druh je považován za obtížného škůdce, který škodí především na ovocných stromech. Samička tohoto druhu dokáže do kůry stromu vykousat hluboký zářez, do nějž naklade až 250 vajíček.




Další články v sekci