Teplo láká k milostným hrám: Studenokrevné mihule se při páření zahřívají

14.08.2019 - Zuzana Teličková


Biologové z Michigan State University objevili ve hřbetních ploutvích pohlavně dospělých samečků mihule mořské tukový hrbolek, který se zahřívá ve chvíli, kdy se přiblíží samička. Tento útvar dříve považovaný za dekorativní záležitost, je u studenokrevných živočichů první identifikovanou tkání, která produkuje teplo.

„Medvědům, kteří se probouzejí ze zimního spánku, pomáhá podobný tukový útvar zaktivovat organismus,“ vysvětluje spoluautor studie Yu-Wen Chung-Davidson. Tvorba tepla je energeticky náročná a spaluje velké množství kalorií, zvláště u studenokrevných živočichů. Mihule však umírají brzy po tření, takže se jim zřejmě vyplatí vydat na zplození potomků co nejvíce sil.

Proč ale samečci mihule potřebují k páření teplo, není zcela jasné. Jejich tělesná teplota stoupne díky termogenickému hrbolku přibližně o 0,3 °C. Konkrétní hodnota se však mění podle toho, s jakou samičkou se sameček páří. Je tedy možné, že na atraktivnější samičku vyplýtvá nápadník více tepla. Vědci se domnívají, že sameček nejprve použije feromony k přilákání samičky, a když s ní naváže tělesný kontakt, povzbuzuje ji ke tření zvýšením tělesné teploty.

TIP: Géniové zimního spánku aneb Proč nemají medvědi proleženiny a neochabují jim svaly?

Vzhledem k tomu, že mihule parazitují na jiných rybách, jimž sají krev, je pro vědce důležité co nejlépe pochopit princip jejich páření. Zvláště v případě Velkých jezer, kde mihule jako zavlečený druh rozvracejí přirozenou rovnováhu, je potřeba kontrolovat růst mihulí populace a zavést příslušná opatření proti jejich přemnožení.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Profimedia

Další články v sekci