Syndrom krokodýlích slz: Vzácné onemocnění nutí k nekontrolovatelnému pláči
Spojení „ronit krokodýlí slzy“ se dnes používá pro vyjádření falešného či povrchního smutku. Jeho historie se datuje hluboko do středověku, kdy se věřilo, že krokodýli při zabíjení a pojídání kořisti skutečně prolévají slzy. Syndrom krokodýlích slz, nebo jinak též Bogoradův syndrom, ale existuje i jako naprosto seriózní označení lidského onemocnění, týkajícího se ochrnutí části obličejového svalstva, lícního nervu, doprovázeného následným slzením.
Syndrom krokodýlích slz
Kvůli potížím s nekontrolovaným slzením se nedávno na lékaře ve Wu-chanu obrátil postarší muž. Spouštěčem pláče u něj bylo jídlo – kdykoliv muž jedl, začal silně slzet, což časem začalo negativně ovlivňovat jeho společenský život. Pan Čang se kvůli tomu začal vyhýbat nejen jídlu na veřejnosti ale i společnosti obecně.
Podle přednosty oftalmologického oddělení ve wuchanské nemocnici Čcheng Mien Čcha trpí muž v důsledku předchozího ochrnutí obličeje vzácným syndromem krokodýlích slz. Během procesu zotavování po paralýze obličeje u něj podle lékaře došlo k „přesměrování“ některých nervových vláken – v důsledku toho pak vůně jídla nebo jeho chuť aktivovaly místo slinění slznou žlázu (glandula lacrimalis) a vyvolávaly tak pláč.
TIP: Jak se rodí pláč: Je rozdíl v mužských a ženských slzách?
Léčba je v podobných případech velmi individuální. V lehčích případech si pacienti vystačí s poradenstvím, v těžších pomáhají (alespoň na čas) injekce botulotoxinu do slzné žlázy. Nejtěžší případy – jakým byl i případ pana Čanga, jsou pak řešeny pomocí chirurgické intervence.
-
Zdroj textu
Oddity Central
-
Zdroj fotografií
Shutterstock