Švýcarské úřady daly zelenou sebevražedným kapslím z 3D tiskárny

Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku legální od roku 1942 a ročně zde tímto způsobem dobrovolně ukončí svůj život okolo tisícovky lidí. Nově bude v zemi možné využít i další legální způsob dobrovolného odchodu – speciální sebevražednou kapsli, kterou si lze vytisknout pomocí 3D tiskárny.
07.12.2021 - Martin Reichman


Přístroj Sarco vzešel z hlavy zastánce eutanazie Philipa Nitschkeho: Součást sarkofágu s průhlednými stěnami tvoří vyjímatelná biodegradabilní rakev, do níž člověk ulehne, načež stiskne tlačítko a truhla se naplní dusíkem. Jedinec uvnitř nejprve zmalátní, posléze upadne do bezvědomí a nakonec zemře. Jde tedy o bezbolestný a důstojný odchod z tohoto světa – přesně takový, na jaký má podle Nitschkeho každý z nás právo. Před spuštěním samotného procesu musí klient zadat přístupový kód a odpovědět na několik otázek.

TIP: Jack Kevorkian: Kontroverzní propagátor eutanazie přezdívaný Doktor Smrt

Přístroj řeší nezákonnost asistence druhé osoby při sebevraždě, která je i nadále ve Švýcarsku nelegální. A jak podotýká Nitschke, stisknout knoflík je lepší než skočit pod vlak. „Věřím, že vybrat si, kdy zemřeme, je základním lidským právem, není to jen výsada těžce nemocných,“ řekl před časem vynálezce. Celé zařízení lze vytisknout na 3D tiskárně a přepravit je na místo podle volby klienta – například do přírody. Náklady na tisk kapsle se podle vývojářů pohybují od čtyř do osmi tisíc dolarů (v přepočtu od 90 do 180 tisíc korun) a ve Švýcarsku by mohly být dostupné již v příštím roce.


Další články v sekci