Světy pod mikroskopem: Věda je krásná

Soutěž Věda je krásná si klade za úkol zprostředkovat nejširší veřejnosti mnohdy netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci narazí při svém seriózním bádání. Soutěž se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a 1. kolo se uskutečnilo již v roce 2009. Více o soutěži najdete na stránkách vedajekrasna.cz
26.10.2019 - Věda je krásná

Když chumelí výtrusy

Díky světelnému zdroji umístěnému za plodnicí této štítovky (Pluteus) je vidět rozmnožovací potenciál hub – tisíce nebo snad stotisíce výtrusů.

Krajina při pohledu z vesmíru

Textura minerálu wardit s příměsí zeleného variscitu a žlutobílého crandallitu. Mírně byl upraven kontrast a doostření.

Anatomie lasturnatky

Lasturnatka Eucypris virens po fixaci v Bouinově roztoku zobrazená metodou holotomografie. Barevně označená struktura jsou vajíčka. Bouinův roztok rozleptává vápenatou schránku, ta proto v rekonstrukci chybí. Asi 1 mm velké zvíře je po fixaci vysušeno a nafoceno z 1 500 úhlů a čtyřech vzdáleností v silném rentgenovém paprsku. Těchto 6 000 snímků je poté využito k rekonstrukci objektu ve 3D prostoru. Výslednou virtuální rekonstrukcí lze libovolně otáčet nebo ji „pitvat“.

Chůze po „kmenu“

Dospělci chameleonků Rieppeleon brevicaudatus dosahují velikosti sotva pěti centimetrů. Toto čerstvě vylíhlé mláděte je ještě výrazně menší.



  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Věda je krásná, Roman Zaremba, Libor Mořkovský

Další články v sekci