Stavby na míru: 7 příkladů architektury ohleduplné k okolní krajině

Zrcadlová krychle splývající s korunami stromů, dům, který čerpá energii ze slunce podle ročního období, nebo podzemní vila, jež dokonale mizí ve svahu alpského údolí. Architektura ušitá přímo na míru okolní krajině nikdy nevyšla z módy
10.02.2019 - Kateřina Helán Vašků

Pod zelenou střechou 

Turfové neboli trávníkové domky na Islandu jsou výsledkem adaptace na drsné klima a chlubí se víc než tisíciletou historií. Základ tradičního stavení umístěného často na svahu kopce tvoří ploché kameny, nesoucí dřevěnou konstrukci. Na ni se pokládá vrstva hlíny a osazuje se drny. Stavitelé je seřezávají z půdy v dlouhých pásech, jimiž pak pokryjí střechu pro zajištění výborné tepelné izolace. Podlaží vzniká ze dřeva, kamení či zeminy, v závislosti na účelu domu.

Tváří ke slunci   

Zatímco některé stavby dokonale splývají s krajinou, Heliodome ve francouzském Cosswiller zas skvěle souzní se slunečními paprsky. Solárně napájená stavba byla navržena coby obří trojrozměrné hodiny, nastavené v pevném úhlu k pohybu slunce během ročních období. Jižní strana tak čerpá energii z letních paprsků, zatímco severní odvádí stejnou službu v zimě. Výsledkem je maximální využití solárních zdrojů a optimální zateplení po celý rok. 

Drahokam pouště  

Pouštní dům „la Casa del Desierto“ vyrostl ve skutečně nepříznivých podmínkách granadské pouště Coloraos de Gorafe, přesto se dokázal dokonale přizpůsobit tamnímu tvrdému počasí. Hlavní slovo dostalo speciální sklo Guardian, jež šetří energii, ale také zlepšuje tepelnou a akustickou izolaci. Obydlí o rozloze pouhých 20 m² nabízí tři místnosti: obývací pokoj, ložnici a koupelnu. Má také systém vodní filtrace, je vybaveno fotovoltaickými panely a vyrábí si vlastní energii. 

Z popela a prachu 

Kuželovité stavby v íránské vesnici Kandovan vznikly přirozeně ze sopečného popela a prachu. Eroze ve strukturách vytvořila menší „kapsy“, jež lidé později přetvořili do podoby příbytků. Většina unikátních obydlí má dvě až čtyři patra a spojovací tunely vedoucí k „sousedům“. V domcích, z nichž některé se pyšní stářím přes 700 let, dodnes žije víc než šest stovek vesničanů.  

Sci-fi v korunách  

Jeden z pokojů švédského hotelu ve vesničce Harads tak dokonale splývá s přírodou, že ho návštěvníci v lesích někdy hledají i nadvakrát. Dostal příznačný název „Mirrorcube“ neboli „zrcadlová kostka“ a tvoří součást netypického Treehotelu, situovaného v korunách stromů. Kostka pro dvě osoby má na ploše 24 m² i koupelnu s toaletou a nabízí unikátní vyhlídku.

Život mezi balvany  

Netradiční rekreační sídlo přezdívané „kamenný dům“ si nechal Vitor Rodrigues postavit v portugalských horách v roce 1974. Vzniklo převážně z betonu, obyvatelná část je vklíněna mezi obří balvany a tvoří ji dvoupodlažní prostor propojený dřevěným schodištěm. Interiéru vévodí 160kg pohovka z betonu a eukalyptového dřeva, nechybí ani kamenný krb a venkovní bazének. 

Neviditelný unikát  

Podzemní i nadzemní, tradiční, ale zároveň vybavený těmi nejmodernějšími technologiemi – takový je dům Villa Vals, postavený na svahu jednoho z údolí švýcarských Alp. Budování dnes již světoznámého díla málem zastavili ochránci přírody: Obávali se totiž, že objekt výrazně naruší ráz krajiny. Unikátní budova přitom z některých úhlů natolik splývá s okolím, že prakticky není vidět. 



  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Profimedia, pram.cz, Wikipedie

Další články v sekci