Starostlivost klíčem dlouhověkosti: Kosatčí matky dávají přednost synům
Daren Croft a jeho kolegové z Centra pro výzkum velryb analyzovali záznamy dokumentující 36 let existence dvou populací kosatek (Orcinus orca) žijících v Severním Pacifiku. Unikátní záznamy mapovaly 589 jedinců. „Díky stabilní sociální struktuře usedlých kosatek se v období páření starají o mláďata samců samice z jiných rodin,“ vysvětluje Croft. „Naproti tomu mláďata samic zůstávají v této době v rodině, což zvyšuje boj o zdroje.“ Podle Crofta je možné, že matky, které si chtějí zajistit nejlepší šance na předání vlastních genů, zaměřují svoji pozornost spíše na syny, aby nemusely nést břemeno spojené s péčí o potomky dcer během doby páření.
TIP: Vrcholový mořský lovec: (Ne)právem obávané kosatky dravé
„Matky synům pomáhají se sháněním potravy a zajišťují jim podporu při bojích o samičku. Synové tak žijí po boku svých matek celý svůj život,“ říká Croft. Podle profesora Michaela Canta zabývajícího se vývojem a chováním zvířat nabízí Croftův výzkum mimo jiné nový pohled na evoluční hádanku menopauzy.
Zdůrazňuje, že tento jev je obtížné zkoumat, protože kromě lidí a kosatek jen jediný další savec – kulohlavec (Globicephala) – prochází menopauzou. „Postreprodukční prodloužení délky života u kosatek se vyvinulo proto, aby matky mohly podporovat potomky. Na rozdíl od lidí, kde z přítomnosti babičky těží jak synové, tak dcery, z ní u kosatek profitují pouze synové.“
-
Zdroj textu
časopis Příroda
-
Zdroj fotografiíShutterstock