Starostlivost klíčem dlouhověkosti: Kosatčí matky dávají přednost synům

Daren Croft z University of Exeter zjistil, že samice kosatky dravé žijí podstatně déle než samci. Na rozdíl od samců, kteří se dožívají přibližně padesáti let, se samice dožívají až devadesátky. Podle Crofta je příčinou dlouhověkosti péče o potomky přetrvávající až do dospělosti.
08.08.2018 - Zuzana Teličková


Daren Croft a jeho kolegové z Centra pro výzkum velryb analyzovali záznamy dokumentující 36 let existence dvou populací kosatek (Orcinus orca) žijících v Severním Pacifiku. Unikátní záznamy mapovaly 589 jedinců. „Díky stabilní sociální struktuře usedlých kosatek se v období páření starají o mláďata samců samice z jiných rodin,“ vysvětluje Croft. „Naproti tomu mláďata samic zůstávají v této době v rodině, což zvyšuje boj o zdroje.“ Podle Crofta je možné, že matky, které si chtějí zajistit nejlepší šance na předání vlastních genů, zaměřují svoji pozornost spíše na syny, aby nemusely nést břemeno spojené s péčí o potomky dcer během doby páření.

TIP: Vrcholový mořský lovec: (Ne)právem obávané kosatky dravé

„Matky synům pomáhají se sháněním potravy a zajišťují jim podporu při bojích o samičku. Synové tak žijí po boku svých matek celý svůj život,“ říká Croft. Podle profesora Michaela Canta zabývajícího se vývojem a chováním zvířat nabízí Croftův výzkum mimo jiné nový pohled na evoluční hádanku menopauzy.

Zdůrazňuje, že tento jev je obtížné zkoumat, protože kromě lidí a kosatek jen jediný další savec – kulohlavec (Globicephala) – prochází menopauzou. „Postreprodukční prodloužení délky života u kosatek se vyvinulo proto, aby matky mohly podporovat potomky. Na rozdíl od lidí, kde z přítomnosti babičky těží jak synové, tak dcery, z ní u kosatek profitují pouze synové.“

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci