Stará země v nové době: Jak se žije v současném Rumunsku

Župě Maramureš na severu Rumunska dominují hory a často nepřístupný terén. Ten sice tamní obyvatele odděluje od zbytku světa, zároveň však díky němu přežívá folklor a tradiční hodnoty. Se svým fotoaparátem je vyrazil poznávat Alex Robciuc. Jak se žije v současném Rumunsku?
25.04.2021 - Vilém Koubek

Království za koně

Hřeben Karpat rozděluje Maramureš na dvě části. Na jihozápadě leží hlavní město oblasti Baia Mare a vedou tudy významné celostátní komunikace. Mimoměstské cesty na kopcovitém severovýchodě bývají málo udržované a nejlépe je zvládají koně.

Svatba jinak

Dřív po skončení maramurešské svatby zamířily obě rodiny včetně novomanželů do svých domovů a muž si šel pro svou družku až následujícího dne. V současnosti se již čerstvě oddaný pár nerozděluje a z kostela se vyráží rovnou oslavovat. 

Nedosažitelné dotace

Vedle těžařského průmyslu přežívá region hlavně díky zemědělství a chovu dobytka. Obyvatelům měl sice usnadnit situaci vstup Rumunska do Evropské unie, na dotace však dosáhnou pouze chovatelé alespoň s deseti krávami, což pro mnohé představuje nesplnitelnou podmínku.

Zlo bez šance

Řada maramurešských dekorativních vzorů, jimž vévodí stromy života, květiny, zauzlované provazy či hvězdy, má vedle zkrášlování také odhánět zlé duchy. Při různých slavnostech se o vymítání zla starají muži, kteří tančí ověnčeni kravskými zvony. 

Odliv obyvatel

Přestože mládež na maramurešském venkově nechybí a aktivně se účastní místních svátků i slavností, populace oblasti pozvolna klesá. Zatímco v roce 2006 tam žilo 516 tisíc obyvatel, o pět let později už jich bylo jen 461 tisíc. 

Na partičku kulečníku

Více než čtyřiceti procentům obyvatel Rumunska hrozí chudoba či sociální vyloučení a hluboko do kapes mají i v Maramureši. Přesto jsou Rumuni velmi milí a vstřícní, a pokud vás pozvou na partičku kulečníku, určitě se přidejte.   




Další články v sekci