Stane se Maroko solární farmou Evropy?

Po staletí Maroko fascinovalo svou vitalitou a poutavou historií. Nyní se může stát domovem jedné z největších solárních farem na světě
15.12.2016 - Martin Reichman


Energetická spotřeba Maroka stoupá zhruba o 7 % ročně. Růst spojený s rozvojem země je schopné Maroko hravě pokrýt, ba co víc, země by se ráda stala významným exportérem energie. Hlavní položkou exportu má být energie z obnovitelných zdrojů – především elektřiny vyráběné ze slunce.

Obří solární komplex

Do roku 2020 chce Maroko generovat 14 % elektrické energie ze solárních farem. Na první pohled nejde o nijak závratné číslo, plány ale počítají že do roku 2030 se tento podíl ztrojnásobí a solární farmy (a další obnovitelné zdroje) budou dodávat okolo 52 % veškeré elektřiny vyrobené v Maroku.

Obří solární komplex o rozloze 1,4 milionu metrů čtverečních vzniká ve výběžku pohoří Atlas – jen 10 kilometrů od města Warzazát, místa s téměř celoročním slunečním svitem, které je považováno za vstupní bránu Sahary. První část obří farmy s výkonem 160 megawattů byla uvedena v letošním roce. V příští roce se počítá s výstavbou dalších dvou částí – Noor 2 a Noor 3 se souhrnným výkonem 350 megawattů (pro srovnání, JE Dukovany mají čtyři reaktory po 500 MW). 

Solární komplex má také významný ekologický aspekt – jen samotná první část elektrárny ročně ušetří 240 000 tun emisí CO2, celý komplex pak má za jediný rok ušetřit až 533 000 tun emisí CO2.

  • Zdroj textu
    interestingengineering.com
  • Zdroj fotografií
    MASEN

Další články v sekci