První ročník akce Marathon des sables se uskutečnil v roce 1986 a od té doby se událost označuje jako jeden z nejtěžších běžeckých závodů vůbec. Trasa dlouhá 251 km se dělí na šest jednodenních etap, přičemž ta nejnáročnější měří 91 km. Běhá se jihem Maroka napříč Saharou, a účastníci se tak přes den musejí potýkat s extrémními teplotami: Hrozí jim tudíž nejen dehydratace, ale třeba i halucinace.
Ultramaraton italským údolím Aosta připomíná běh po zubech pily – před závodníky se neustále střídá stoupání a klesání, zatímco rovinek si příliš neužijí. Extrémně náročnou trasu v délce 330 km musejí zdolat do 150 hodin, jinak jsou diskvalifikováni. Ti nejlepší však protnou cílovou pásku po necelé polovině limitu.
Pořadatelé označují Badwater Ultramarathon za nejnáročnější běžecký závod roku: Začíná se v nejníž položené části USA, v pánvi Badwater Basin s nadmořskou výškou −86 m, a končí se naopak ve 2 548 m n. m. Akce se odehrává každý rok v červnu, aby panovaly co nejextrémnější podmínky – teplota například dosahuje až 54 °C.
Antarktický ultramaraton vznikl na popud dobrodruha Richarda Donovana, který chtěl přenést extrémní běžeckou disciplínu na všechny světové kontinenty. Účastníci přilétají z Chile a následně běhají podél horského pásma Ellsworth Mountains. Bojují při tom nejen sami se sebou, ale také s krutými mrazy a nevyzpytatelným počasím, které zahrnuje i sněhové bouře.
Jeden z nejdelších závodů na Zemi a zřejmě nejnáročnější cyklistická událost roku nese označení Race Across America a jezdí se od západního pobřeží USA k východnímu. Trasa měří zhruba 4 800 km (překonává tak Tour de France) a nezávodí se na etapy: Každý účastník sám rozhoduje, kdy bude odpočívat a kdy pojede – ti nejrychlejší dorazí do cíle týden po startu.
Zatímco jiné ultramaratony vedou ledovými či horskými oblastmi, brazilští pořadatelé se rozhodli běžce vystavit nebezpečí džungle: Šestietapový závod prochází srdcem amazonského pralesa po „velmi nenápadně“ naznačené trase, jež se nevyhýbá bažinám, srázům ani vodě plné piraní a anakond. To vše korunuje tropické vedro a téměř stoprocentní vlhkost.
Yukonská tisícovka měří 1 000 mil, tedy asi 1 600 km, a jedná se tak o nejdelší závod kánoí a kajaků na světě. Pokud se přihlásíte, čeká vás výprava trvající 7–12 dní, kdy strávíte pádlováním až 18 hodin denně. I během odpočinku navíc budete muset být neustále ve střehu, neboť v lesích okolo řeky hrozí útoky medvědů.