Snít ve svůj prospěch: Můžeme ovládat své vlastní sny?

Dobrodružství, erotika, ale i noční můra. Sny mívají nejrůznější podoby: Jednou se ráno probudíme s úsměvem na tváři a podruhé s oroseným čelem. Ve snech často spatřujeme nereálné události a většina z nás si myslí, že jsou mimo naši kontrolu
06.04.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková


Obecně se dá říct, že nám sny pomáhají, jelikož plní psychohygienickou funkci. Ve spánku se nám v těle odehrává duševní úklid, děláme pořádek sami v sobě a některé věci prožité přes den potřebujeme nechat odplavit. Sny se dřív považovaly za proroctví budoucnosti. A vznikla díky nim prý i skladba Yesterday od skupiny Beatles, Mendělejevova tabulka chemických prvků nebo šicí stroj. Můžeme je však ovládat? 

Když přijdou kouzla

Lucidní snění znamená stav, kdy si člověk uvědomí, že sní. V takové chvíli lze sen řídit a nastávají „kouzla“. Zmíněné snění se dá využít i ve vlastní prospěch: Můžeme jej totiž považovat za bezpečné tréninkové místo. Pokud se například bojíme mluvit na veřejnosti, dá se na takovou situaci připravit právě ve spánku. Jakmile dokážeme své sny ovládat a naplno si uvědomujeme, že sníme, lze si projít situacemi, v nichž jsme nikdy předtím nebyli, a nachystat se na ně.

„Třeba když jsem měl trému z maturity, prožil jsem si zkoušku ve snu mnohem dřív, než nastala, a tím jsem se na ni lépe připravil,“ popisuje Eduard Birke. Někomu se daří lucidně snít zcela přirozeně, jinému naopak vůbec. V takovém případě tvoří základní pomůcku deník, kam si člověk zapíše maximum podrobností, které se mu po probuzení vybaví.

Je to sen, nebo ne?

Existují však i další cesty, jak mít sny podle svých představ. Jedna z nich spočívá tom, uvědomit si v průběhu běžného snu, že pouze sníme. Jak na to? Stačí se ve spánku sebe sama zeptat: Je to sen, nebo ne?

V rámci druhé varianty přecházíme do lucidního snu přímo při usínání. Pak máme nad procesem větší kontrolu, ale uvedený způsob může také narušit spánkový cyklus, proto není dobré jej provádět pravidelně. 

Ne všichni lidé si však přímo ve snu dovedou uvědomit, že právě spí, a takoví pak někdy v honbě na lucidními zážitky zkoušejí různé drogy či léčiva. K vědecky prověřeným alternativám patří přípravek Galantamin, který se používá ke zmírnění projevů Alzheimerovy choroby. Je běžně k dostání bez předpisu, a tak si v komunitě lucidních spáčů rychle získal pověst. 

Snová efektivita

Dosáhl dokonce takové obliby, že v roce 2018 proběhly klinické testy, jež měly odhalit, zda přípravek lucidní snění skutečně podporuje. Zúčastnilo se jich 121 dobrovolníků, z nichž některým vědci podávali placebo a jiným Galantamin. Následné pozorování u lidí užívajících přípravek odhalilo až 42% nárůst pravděpodobnosti lucidních snů.

TIP: Jak mozek zpracovává naše denní zážitky během spánku?

Dodnes přitom neznáme příčinu zmíněného efektu: Podle stávající teorie brání Galantamin rozpadu acetylcholinu, který napomáhá přenosu vzruchů v centrální i periferní nervové soustavě a pojí se s učením, pamětí či spánkovou fází REM. Díky přípravku se acetylcholin nahromadí a člověk si pak sen nejen lépe pamatuje, ale také nad ním získává kontrolu. 


Další články v sekci