Šílené fikce, kterým lidé uvěřili: Vyhynutí blondýnek a kampaň proti zvířecí nahotě

Kolikrát jste naletěli na falešnou nebo poplašnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod či kanadský žertík? Nejste v tom sami - jak se zdá, svět je plný důvěřivců
29.08.2017 - Kamila Hamalčíková


Zachraňovat deštné pralesy může být nuda. Při zachraňování velryb se zase moc nadřete. Medvědi vám za snahu taky nikdy nepoděkují. Naštěstí jsou novým ohroženým druhem i blondýnky.

Dinosauří osud blondýnek

V roce 2002 zveřejnila Světová zdravotnická organizace šokující studii, která zjistila, že do dvě stě let vyhynou všechny nositelky přirozeně plavých vlasů. Poslední blondýnka se narodí kolem roku 2200 ve Finsku. V minulosti si muži jako své partnerky častěji vybírali právě blonďaté krasavice, takže recesivní gen zodpovědný za světlý odstín vlasů mohl přežít. Dnes ale muže matou umělé barvy vlasů a navíc zvýšená migrace obyvatelstva podporuje vítězství dominantních genů pro tmavé vlasy.

TIP: Božská mutace: Světlé vlasy jsou výsledkem genetického defektu

Renomované televize i deníky rozšířily tento hoax, i když žádná taková studie nikdy neexistovala. Ale rozhodně nebyly první, podobná zpráva kolovala v novinách již v roce 1865 a v různých intervalech se znovu objevovala až dodnes.

Hoax vyprovokoval vznik vážně i nevážně míněných plánů, jak blondýnky zachránit. Záchranné plány počítají s účastí mužských dobrovolníků, kteří budou vybráni na základě několika kritérií. Kromě světlé barvy vlasů sem patří výše příjmů, fyzická přitažlivost, věk a druh automobilu, který vybraný dobrovolník vlastní.

Zakryjte zvířatům genitálie

Moto amerického Hnutí proti obscénnosti nahých zvířat (SINA) znělo takto: Nahatý kůň je neslušný kůň. SINA (The Society for Indecency to Naked Animals) sice znamená Hnutí za obscénnost nahých zvířat místo proti, ale drobná chyba v názvu jeho příznivce nikdy neodradila. Členové hnutí žádali ošatit každé zvíře, od koček a psů po krávy i velryby, aby pohled na jejich přirození nezpůsoboval úpadek morálky ve společnosti

Hnutí založil komik Alan Abel v roce 1959, který se snažil poukázat na přehnané moralizování. Najal si i herce Bucka Henryho, aby předstíral prezidenta hnutí. Ovšem ani jeden z nich nepředvídal, že mnoho lidí vezme boj proti zvířecí nahotě opravdu vážně.

Až do svého odhalení o tři roky později v televizním pořadu hnutí nabíralo aktivní členy, kteří pořádali pochody proti zvířecímu nudismu a rozdávali lidem, kteří venčili bez ostychu své nahé zvířecí miláčky na ulici, letákové výzvy, aby s tímto „pobuřujícím“ jednáním přestali.

Jedna žena se pro myšlenku hnutí nadchla natolik, že chtěla darovat čtyřicet tisíc dolarů na podporu aktivit hnutí. Abel tuto nabídku samozřejmě musel odmítnout. Dokonce i po svém odhalení neztratilo hnutí některé své příznivce, kteří se o hoaxu z televize nedozvěděli. Ještě několik let poté odebírali časopis, který je informoval o novinkách v boji za slušnost ve světě zvířat a dodával jim tipy, jak ušít ideální spodní prádlo pro zvířata.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií
    The Museum of Hoaxes

Další články v sekci