Síla živlů: Pět divů přírody, které inspirují, ohromují i děsí

Lidstvo se snaží ze svých technologií dostat co nejvíce energie, naše planeta má však přece jen k dispozici mnohem „přesvědčivější“ prostředky. Vždyť jen energie blesků jediné menší letní bouřky by mohla zásobovat několik tisíc domácností po celý rok
26.05.2020 - Pavel Nygrýn

Zdivočelá hladina

Osamělý maják při ústí portugalské řeky Douro musí podobným hrátkám vodních mas odolávat velmi často. Zimní a jarní bouře s rychlostmi větru přes sto padesát kilometrů v hodině dokážou místo, kde se sladká voda řeky střetává se slanými vlnami Atlantiku, změnit ve velmi nevlídný kout.

Efektní divadlo

Erupce vulkánů sice ohrožují široké okolí, ale krásu jim rozhodně upřít nelze. Takto decentně se předvedl jeden z kráterů italské sopky Stromboli. Přestože je sopka stále aktivní, žije na malém ostrově, kde se vulkán nachází, přibližně čtyři sta obyvatel.

Zlověstný mrak

Oblak typu supercela patří mezi nejkrásnější výtvory z vodních par. Rotující sloupec vzduchu uprostřed vytváří na obloze zmenšenou podobu obrovských tropických cyklón. Nejde však o příliš bezpečný pohled – supercely pravidelně doprovázejí tornáda a další destruktivní vlivy počasí.

Světlo, zvuk a energie

Vzduch zahřátý na třicet tisíc stupňů, napětí až sto megavoltů a energie počítaná ve stovkách kilowatthodin, vyzářená během zlomku sekundy – i tak lze popsat běžný blesk, při kterém má oblačnost negativní náboj. Pokud dojde k mnohem vzácnějšímu, tzv. pozitivnímu blesku, vše se ještě desetkrát zintenzivní. A pořádná bouřka navíc znamená desetitisíce blesků…

Nespoutaná krása

Energie tekoucí vody se v případě vodopádů doslova zhmotňuje. Niagarské vodopády drží v tomto ohledu primát – proteče jimi neuvěřitelných dva a půl tisíce krychlových metrů vody za sekundu (a to hovoříme o průměru, v maximu se jedná minimálně o dvojnásobek). Jejich nejznámější částí je Podkova (Horseshoe Falls) .




Další články v sekci