Sérioví vrazi, kterým přálo štěstí: Yorkshirský rozparovač Peter Sutcliffe
Zatímco mánii po koncertech Beatles v Anglii pozvolna střídá první vlna punku, anglické dívky žijí ve strachu. Necelých sto let po řádění Jacka Rozparovače se objevuje jeho následovník. V noci stíhá osamocené mladé ženy, většinou prostitutky, které nejdřív omráčí kladivem a poté rozpárá nožem či naostřeným šroubovákem. Pouze místo londýnské čtvrti řádí v hrabstvích Yorkshire a Lancashire na severu Anglie.
Yorkshirský rozparovač
- Jméno: Peter Sutcliffe (1946–2020)
- Oběti: 13 prostitutek a mladých žen
- Způsob vražd: umlácení kladivem, ubodání nožem či šroubovákem
Peter Sutcliffe, jak se Yorskhirský rozparovač jmenuje, si své první oběti vyhlédl v roce 1975. První dvě ženy útok kladivem přežily, další tři to štěstí neměly. Městem Leeds a jeho okolím se začala šířit panika. Nejdřív mezi prostitutkami, které se hromadně stěhovaly desítky kilometrů daleko. Po pátém útoku, jemuž podlehla šestnáctiletá prodavačka, byly vyděšené všechny ženy. V roce 1978 už Yorkshirským rozparovačem žila celá Anglie. Na pátrání po něm se podílelo více než dvě stě detektivů, zprávy s různými hypotézami plnily noviny každý den.
Sutcliffovo dopadení pravděpodobně oddálilo několik nešťastných náhod a chyb vyšetřovatelů. Několik měsíců se například kriminalisté zabývali nahrávkou a dopisy, o nichž byli přesvědčení, že je psal vrah z Yorkshiru. Po zatčení Sutcliffa se ukázalo, že byly falešné. Jejich skutečný pisatel John Humble byl v roce 2006 odsouzen k osmi letům vězení za úmyslné maření vyšetřování.
Zmařené stopy
Jindy se podařilo policistům nalézt horkou stopu, ale nedokázali ji využít. V peněžence jedné z obětí třeba našli nově vytisknutou bankovku, na základě níž vytipovali osm tisíc místních zaměstnanců, kterým by mohla patřit. Mezi nimi i Sutcliffa, řidiče z blízké továrny. Po výslechu ho však pustili. Nakonec se někde mezi úřednickými lejstry ztratilo i udání, které anonymně poslal podezřívavý Sutcliffův přítel.
To bylo jen pár týdnů před tím, než policejní hlídka zadržela v roce 1980 Sutcliffa při běžné kontrole s prostitutkou v autě. Po několika dnech vyšetřování se přiznal ke třinácti vraždám a sedmi pokusům o vraždu. Celý soudní proces se obhajoba snažila svést Sutcliffovy činy na jeho psychickou poruchu, což se nakonec povedlo. Poté, co mu lékaři diagnostikovali schizofrenii, se přesunul z vězení do Broadmoorské nemocnice a nechal si úředně změnit jméno na Petera Coonana. Soud jej potrestal 20 souběžnými tresty doživotního vězení za třináct vražd a sedm pokusů o ně.
TIP: Jack Rozparovač: Deset týdnů, které otřásly Londýnem
V posledních letech trpěl Sutcliffe zdravotními problémy – byl obézní a měl cukrovku. Loni na podzim byl hospitalizován kvůli podezření na infarkt. Zemřel loni v listopadu na komplikace způsbené onemocněním codid-19 ve věku 74 let. Ve vězení a vězeňských nemocnicích strávil 40 let.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíProfimedia, Simon Wilkinson/REX