Rodina neviditelných: Muži v bangladéšské rodině se rodí bez otisků prstů

Muži v bangladéšské rodině Sarkerových se rodí bez otisků prstů. Může za to extrémně vzácná genetická porucha
06.01.2021 - Martin Reichman


Ve světě, kde jsou otisky prstů nejpoužívanějším biometrickým údajem, je život bez nich požehnáním i prokletím. Zatímco zločinci by se nejspíš bez otisků prstů rádi obešli, pro muže z bangladéšské rodiny Sarkerových jde o nepříjemný každodenní problém.

Již několik generací mužů v rodině Sarkerových se rodí bez otisků prstů. Bříška jejich prstů zcela postrádají papilární linie a jsou vlastně téměř dokonale hladká. Zatímco pro generaci prarodičů to nejspíš nepředstavovalo žádný velký problém, současná mladá generace se kvůli tomu potýká s nečekanými obtížemi. 

Na vině je extrémně vzácná genetická porucha adermatoglyfie, která brání vývoji papilárních linií. Poruchu poprvé popsal v roce 2007 švýcarský dermatolog Peter Itin, který řešil stejný problém u ženy, která kvůli chybějícím otiskům nemohla vycestovat do Spojených států. Také u ní lékaři odhalili osm dalších příbuzných se stejným problémem.

Rodina neviditelných

Také pro Amala a Apua Sakerovy je přeshraniční cestování v podstatě zapovězenou činností. Kvůli své genetické poruše je pro ně obtížné získat cestovní doklady. Amalovi se to po dlouhých průtazích a dobrozdání od lékařů sice povedlo, v obavě, co by ho v cizí zemi nejspíš čekalo, se ale cestování raději vyhýbá. Jejich strýc Gopesh, který žije v Dinajpuru (zhruba 350 km od Dháky) čekal na vydání cestovního pasu více než dva roky.

S podobnými problémy se nešťastní muži potýkají i v běžných životních situacích – v Bangladéši je otisk prstu podmínkou pro vystavení řidičského průkazu nebo nákupu telefonní SIM karty. „Zaplatil jsem poplatek, složil jsem zkoušku, ale nevydali mi licenci, protože jsem úřadům nemohl poskytnout otisk prstu,“ posteskl si Amal Sarker, který pracuje jako zemědělec a řízení dopravního prostředku je pro něj otázkou živobytí. „Už dvakrát jsem kvůli tomu dostal pokutu,“ popisuje Amal své peripetie. 

TIP: Otisk prstu, snímek duhovky i váš hlas: Všechno lze již dnes ukrást

Změnu k lepšímu by oběma mužům mohly přinést modernější technologie. Amal i Apu nedávno (po předložení lékařského osvědčení) dostali nový druh národního průkazu vydávaného bangladéšskou vládou. Novinka využívá modernější biometrická data – sken sítnice a technologii pro rozpoznávání obličeje. Koupit si SIM kartu nebo získat řidičský průkaz, je pro ně ale stále stejně složité.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií
    Pradip Kumar Nath (Facebook)

Další články v sekci