Rázová vlna: Výboje, které jsou nadějí pro léčbu nádorů

Rázová vlna. Výboj o síle stovek megapascalů rozbíjí kameny v ledvinách i močovodu a léčí tenisový loket. Vědci doufají, že v budoucnu napomůže také v léčbě rakovinných nádorů
13.03.2016 - redakce 100+1


Rozdrtí kámen, ale projde skrz lidskou tkáň i kost bez sebemenšího poškození. Vzniká nejen při jaderném výbuchu, blesku či nadzvukovém pohybu. Může být i uměle vytvořena za účelem léčit. Rázová vlna již tři desetiletí úspěšně pomáhá pacientům po celém.

Raketový vzestup

První účinky rázové vlny na rozbíjení ledvinových kamenů byly publikovány v Německu v sedmdesátých letech minulého století a prvního pacienta s ledvinovými kameny léčili novou metodou rovněž v Německu v roce 1980.

Před třiceti lety tak vznikla metoda, která se posléze ukázala jako zcela revoluční v odstranění kamenů. U jejího zrodu u nás stál také docent Pavel Šunka z Ústavu fyziky plazmatu a profesor Jiří Beneš, přednosta Ústavu biofyziky a informatiky na LF UK Praha. „První myšlenka byla pokusit se urychlit rozpouštění žlučových kamenů. Když jsem roku 1984 přišel na akademii věd, lidé tam tehdy už přes dvacet let používali rázovou vlnu jako vedlejší produkt své činnosti. Díky tomu jsme před mnoha lety vyvinuli ve spolupráci s Ústavem fyziky plazmatu jako jedni z prvních velice dobrý zdroj rázové vlny,“ popisuje historii rázové vlny u nás profesor Jiří Beneš. O úspěchu revolučního zařízení svědčí i čísla: V roce 1984 se rázovou vlnou na světě léčilo asi 400 pacientů, o tři roky později už jich byly tři miliony.

Voda není překážkou

Přístroj na drcení ledvinových a žlučových kamenů vyžaduje výkon menší elektrárny a pro jeho sestavení je zapotřebí vysoký zdroj napětí, elektroda se dvěma hroty, vydávající elektrickou jiskru, a kovový reflektor. V Ústavu fyziky plazmatu akademie sestrojili takový generátor vůbec poprvé.

„První verze byla založena na fyzikálním principu, že tlaková vlna prochází lidským tělem v podstatě bez porušení. Protože lidské tělo je až ze 70 % složeno z vody, tlaková vlna není utlumována. Až když narazí například na ledvinový kámen, dochází ke střetu a drcení ledvinového kamene,“ popisuje účinky zařízení Petr Lukeš, vědecký pracovník Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Naděje pro léčbu nádorů

Příznaky ledvinových kamenů mohou být různé. Pokud kámen odejde z ledviny a dostane se do močovodu, jedná se o ledvinovou koliku, charakteristickou úpornou bolestí vycházející z bederní oblasti a šířící se krajinou podbřišku. Jedná se o civilizační problém – onemocnění je způsobené nadměrnou konzumací látek bohatých na živočišné bílkoviny nebo cukry v kombinaci s nízkým příjmem tekutin. Krystalické kamínky, které se vytvoří v těle, pak mohou dosahovat až rozměru korunové mince.

Vlnu, která dokáže kameny rozdrtit na mikroskopické částečky, si ovšem oblíbili také ortopedové. Rázovou vlnou léčí například úponové bolesti nebo tenisový loket.

Rázová vlna by mohla být jednou ještě užitečnější. Naši vědci i lékaři nemají malé ambice – chtějí pomocí ní léčit rakovinné nádory a na výzkumu pracují již 15 let. Dosavadní výsledky, kdy se léčba rázovou vlnou kombinovala i s chemoterapií, zatím vypadají příznivě.

  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci