První jeskynní rak jižní polokoule: Český tým objevil albína s klepety

Na jižní polokouli nebyl dlouho známý žádný jeskynní rak. Prvního a zatím také posledního objevili až čeští vědci na Nové Guineji
05.06.2020 - Zuzana Teličková


„Rak nažloutlý (Cherax acherontis) má vlivem nedostatku světla zakrnělé oči a jeho tělo ztratilo téměř veškerou pigmentaci. I ostatní znaky jsou podobné severoamerickým jeskynním druhům raků a svědčí o tzv. „sbíhavé“ evoluci, kdy se nepříbuzné druhy vyvíjejí podobně kvůli působení prostředí, ve kterém žijí,” popisuje doktor Martin Bláha z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Objeveného raka popsali společně s kolegou Jiřím Patokou a Antonínem Koubou v uznávaném taxonomickém novozélandském časopise Zootaxa.

Jejich objev, zveřejněný na začátku roku 2018, vzbudil ve světě značný ohlas a byl označen za jeden z nejvýznamnějších mezníků v poznání raků z poslední doby. Nález nového račího druhu mimo jiné poskytne důležité poznatky o evolučním vývoji nepříbuzných druhů a jejich přizpůsobení se extrémnímu prostředí, jakým jsou jeskyně.

TIP: Rozhovor s astakologem Pavlem Kozákem: Rak je živá chemická laboratoř

Trojice výzkumníků se novoguinejským rakům věnuje již několik let a na kontě mají mimo jiné i dřívější popisy dvou do té doby pro vědu neznámých druhů. „Do budoucna určitě plánujeme další expedice do Indonésie včetně Nové Guineje. Tento region je nesmírně bohatý na doposud neobjevené račí druhy, jeho ekosystém je ale vystaven i mohutnému náporu nepůvodních druhů zavlečených člověkem. Ty se v mnoha případech chovají invazivně a nenávratně poškozují zdejší unikátní ekosystémy,“ dodává Martin Bláha.


Další články v sekci