Proč se vlastně děti učí psací písmo a jaké má výhody oproti tiskacímu?

Od roku 2014 na některých českých školách vyučuje tiskací písmo Comenia Script. Jaké má výhody oproti klasickému psacímu a v čem je naopak horší?
01.05.2017 - Kateřina Helán Vašků


Výuka psacího písma uzpůsobeného k plynulému záznamu textu se ve světě různí. Například v USA a v Kanadě se děti učí nejprve psát tiskacím a teprve později psacím čili vázaným písmem. Naopak ve Francii se očekává, že budou používat psací již od nástupu do školy.

U nás se vyučuje klasické vázané písmo, ale od roku 2014 na některých školách také tiskací Comenia Script, přičemž později se s klasickým písmem seznámí všechny děti.

Psací versus tiskací

Jedním z argumentů, proč používat psací verzi, byl podle učitelů i odborníků donedávna fakt, že jde o rychlejší a efektivnější zápis. Ovšem podle poslední studie, kterou v roce 2013 provedli vědci z francouzské Université de Toulouse a kanadské Université de Sherbrooke, byli naopak žáci používající kurzivu v zápisech pomalejší a jejich záznamy byly v porovnání s těmi tiskacími hůř čitelné.

Někteří pedagogové se tak přiklánějí k výchově psaní v tiskacím písmu, zatímco jiní odborníci tvrdí, že psací by z žákovských sešitů rozhodně zmizet nemělo. Podle badatelů z University of Washington působí dokonce jeho výuka příznivě i na děti dyslektické a dysgrafické: Budují se tak u nich důležitá nervová spojení, která by jinak nevznikla.

  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Radana Lencová

Další články v sekci