Proč jsme po sexu skleslí? S kvalitou to nesouvisí, mohou za to hormony!

Deprese po souloži je stará jako lidstvo samo. Nezáleží na tom, s kým jste sex provozovali, a nesouvisí ani s orgasmem. Důvody jejího vzniku nejsou zcela známé, ale obrovský hormonální koktejl během pohlavního styku na něm dozajista nese svůj díl
07.12.2018 - Eliška Kačerová


Latinské přísloví „Post coitum anima tristis est“ poukazuje na fakt, že se s tímto problémem setkávali naši předkové už před více než dvěma tisíci lety. V překladu to znamená „po souloži je duše smutná“, často se však také objevuje v podobě „Post coitum omne animal triste est“. Významový posun k „po souloži je každé zvíře smutné“ je sice zajímavý, ale nesprávný. Ačkoliv zvířat se tento stav nejspíš týká také.

S partnerem to nesouvisí

Tento zvláštní druh smutku může trvat 5 minut až dvě hodiny. Ženy trápí častěji než muže, což může vést k domněnce, že jde o důsledek nespokojenosti s průběhem styku, protože ženy při sexu nemusí dojít až k orgasmu častěji než muži. Ale není to tak, post-sexuální deprese se často objeví, i když všechno klapne. Roli nehraje dokonce ani to, zda třeba jeden z partnerů lituje, koho si do své postele přivedl. 

Ani stáří, ani obecnost problému však neznamenají, že by ho věda dokázala jednoduše vysvětlit. Zatím se spokojila s odborným názvem post-koitální dysforie nebo také PCT, tedy post-coital tristesse – poslední slovo pochází z francouzštiny a znamená právě smutek.

Po bouři

Existuje celá řada reakcí v době bezprostředně po souloži, souhrnně označovaných jako fáze rezoluce. Někteří lidé se rádi mazlí, jiní jsou raději sami a další skupina může zažívat deprese. Odborníci se domnívají, že se zřejmě jedná o vyrovnávání hormonální hladiny. Zatímco při euforii před sexem a při něm hormony slasti strmě stoupají, po skončení akce zase rychle míří ke dnu. Po opadnutí bouře z koktejlu serotoninu, oxytocinu, dopaminu (a spousty dalších) tělo produkuje jako protilátku jiný hormon – prolaktin. Jenže někdy to s jeho množstvím přežene, a to vyvolává pocity melancholie.

Po souloži také prudce klesá aktivita části mozku zvané amygdala. Je to párový orgán, který bývá u mužů větší. Odpovídá za sexuální chování a libido, ale zároveň je také spojen s depresemi a prožíváním úzkosti a smutku. Za normálních okolností zpracovává podněty, jako jsou strach a úzkost. V roce 2005 na univerzitě v Groningenu v Nizozemsku skenovali za pomoci pozitronové emisní tomografie mozky mužů a žen po orgasmu. Zjistili, že v tomto okamžiku právě aktivita amygdaly prudce klesá.  Proto si vědci myslí, že se někteří lidé po sexu mohou cítit psychicky špatně vlivem prudkého návratu této oblasti mozku ke své normální činnosti.

Pocit ztráty

I když jsou city a emoce podle lékařů složitými chemickými reakcemi, na vysvětlení někdy stačí i selský rozum. Když o něco pěkného a příjemného přijdete, také se pocit ztráty projeví jako nevysvětlitelná touha po něčem jiném, nepokoj či otrávenost. A někdy přímo právě jako deprese a úzkost. Depresivní stavy po sexu jsou převážně subjektivní záležitost a každý je může prožívat jiným způsobem. Vyplynulo to ze studie australské Queensland University of Technology, která zároveň prokázala, že PCT nemá přímou vazbu na sexuální trauma z minulosti. 

Jedna z pozorovaných žen například tuto zkušenost přirovnala k pocitům melancholie, jejíž přesný původ nelze určit. „Nebylo to tak, že by mi chyběla láska nebo náklonnost k mému sexuálnímu partnerovi,“ uvedla. „Naopak, zdálo se, že to s ním nemá vůbec co dělat.“

I muži pláčou

Odborníci z australské Queensland University of Technology nedávno zveřejnili výsledky svého průzkumu, který se jako první na světě zaměřil na to, zda se PCT projevuje i u mužů. Jeho výsledky ukazují, že smutek a negativní emoce zažilo i po příjemném sexuálním prožitku 41 % procent mužů, u 4 % se přitom dokonce jedná o pravidelný stav. Průzkum byl proveden u více než tisícovky mužů z několika zemí světa, kteří žili v heterosexuálním dlouhodobém vztahu.

Tato studie tak vyvrací běžný názor, že partnerský sex je pro muže vždy 100% příjemnou záležitostí, a zároveň ukazuje, jak málo je ještě probádána čtvrtá fáze lidského sexuálního reakčního cyklu, tedy fáze uvolnění, dostavující se po orgasmu. Obecně platí, že otevřenost v sexu a komunikace je tou nejlepší prevencí nejen pro stavy PCT, ale i v boji proti stereotypu, který může stejně negativně působit na sexuální život.

Nebezpečí pro vztah?

Pokud někdo opakovaně po pohlavním styku s partnerem prožívá melancholickou až depresivní náladu, mohlo by se zdát, že tento jev zákonitě povede k odcizení mezi partnery a následnému rozpadu vztahu. Může tomu tak být, ale pravděpodobně bude scénář jiný. Celý akt pohlavního styku přináší potěšení, pocit blízkosti a zmítá tělem i duší v rozkoších hormonální bouře dopaminu, serotoninu, endorfinu i oxytocinu.

TIP: Recept na domácí štěstí? Vypněte porno, radí vědci

Dopamin funguje jako takzvaný neurotransmiter (přenašeč) slasti. Bývá po právu nazýván hormonem rozkoše a vyplavuje se mimo jiné i při požití kokainu. Oxytocin je klíčový hormon empatie, činí vás vstřícnými a vnímavějšími vůči partnerovi. Dopamin je silně návykový a v kombinaci s ostatními hormony hravě přebije depresi, která může po pohlavním styku dočasně nastat a většinou během pár minut odezní. Tím pádem ani takové melancholické blues po společném milování jinak zdravý vztah nenaruší.  

  • Zdroj textu

    100+1 Zázraky medicíny

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci