Přelidněný Bangladéš: Vydejte se na plavbu mořem lidstva

Bangladéš, to je přelidněný svět. Svou rozlohou se řadí na 92. místo světového žebříčku a je tedy jen o malinko menší než například Řecko. V hustotě zalidnění se však drží na desátém místě – na jediném kilometru čtverečním se tísní na 1 100 lidí. Život ve 160milionové zemi je tak jedním z nejvíce klaustrofobických zážitků, jaké může cestovatel okusit.
09.07.2021 - Roman Šudoma

Život na kolejích

Lidnatý slum hlavního města Dháky, které podle indexu kvality života zaujímá v Asii poslední příčku. Lidé zde žijí doslova na kolejích, před lokomotivou uhýbají na poslední chvíli, aby se vzápětí za posledním vagónem opět vrátili k práci. V okolí sedmimilionové metropole existuje bezpočet neoficiálních „čtvrtí“. Odhadem zde žije na milion lidí, za posledních dvacet let se jejich počet zvedl o 60 %.

Zlaté bangladéšské ručičky

Nedaleko přístavu osobních lodí Sadarghatu jsou loděnice. Desítky lidí zde otloukají zbytky staré barvy a rzi, aby mohli dělníci lodě zprovoznit. Opravit se zde dá všechno, protože Bengálci jsou šikovní, pracovití a vynalézaví.

Pauza na rodinu

Mosty přes Gangu jsou od sebe vzdálené, a tak je často jediným způsobem přepravy na druhý břeh převozník. Když není zrovna zákazník, je čas věnovat se rodině.

Barevní specialisté

Podél cesty z Dháky do Sylhetu stojí vesnice, které se obvykle specializují na výrobu jednoho typu zboží. V této usedlosti vyrábějí batiku, obarvené látky se po vymáchání rozvěsí kolem domů.

Řeka kamení a potu

Město Jaflong je známé svými říčními kamenolomy. Muži, ženy i děti zde pracují od rána do večera, zatímco obrovská čerpadla nasávají z řeky Pyain písek s vodou. Proud dopadá na jednoduchá síta, podpíraná nespočtem bambusových tyčí. Lidé ručně třídí oblázky všech velikostí, nakládají je do košů a přenášejí do loděk. „Prosívání“ toku však ničí okolní chráněnou přírodu a soud dokonce loni rozhodl o zavření ilegální těžby. Vše však nadále běží, jako by se nic nestalo.

Šťastné dětství?

I ve slumu se dají prožít šťastné chvíle, ačkoli dětství je tu krátké a dospělost tvrdá. Třetina bangladéšské populace je mladší čtrnácti let, jen 13 % se dožije 55 a více let.




Další články v sekci