Prales ve městě: Botanická zahrada v Singapuru

Singapur patří mezi nejmodernější metropole světa, ale proslul rovněž jako „město zeleně“. Z desetiny jej totiž pokrývají parky či zahrady, v čele s tou nejznámější – botanickou. Řadí se k nejvíc navštěvovaným na planetě a nedávno rozšířila i prestižní seznam UNESCO
20.05.2022 - Barbora Jelínková


Tropické skleníky asijské metropole se k chráněným památkám přidaly roku 2015, jako dosud jediný singapurský „zářez“. Při té příležitosti předal tamní ministr kultury představitelům organizace orchidej s oficiálním odborným názvem Dendrobium UNESCO. Botanická zahrada v Singapuru se přitom uvedeným oceněním pyšní coby teprve třetí na světě – po své padovské „kolegyni“, založené v roce 1545 jako první v historii, a po Královských zahradách v Londýně.

Pestrá paleta flóry

Zmíněné orchideje se staly jednou z pěstitelských domén singapurského areálu: Místní orchidejová zahrada čítá na tři tisíce druhů či hybridů a celkově 60 tisíc exemplářů, což z ní dělá nejrozsáhlejší kolekci uvedených rostlin na světě. Plazivý hybrid Vanda Miss Joaquim představuje dokonce od roku 1981 národní květinu asijského městského státu.

Zahradu založenou v roce 1859 navštíví ročně přes čtyři miliony zájemců o prohlídku rozmanité říše exotické flóry. Nepočítáme-li orchideje, zahrnují tamní sbírky na 10 tisíc dalších druhů, včetně bonsají, 250 druhů zázvoru, pouštní zahrady s expozicí sukulentů či 200 druhů palem. V nejstarší části areálu – jehož uspořádání na přísně horizontálním půdorysu viktoriánského stylu důmyslně doplňují prvky moderní krajinné architektury – se lze projít i výsekem tropického deštného pralesa. Rostl v místě ještě před založením zahrady a díky tomu se dnes na území Singapuru nachází prales jako v jediné metropoli světa, kromě brazilského Rio de Janeira.

Dědictví velmoci

Samotný areál vznikl na popud Britů, kteří tehdy Singapur spravovali coby jednu ze svých držav. Podle původních plánů mělo jít o centrum pěstování a zpracování kaučuku, přičemž semena prvních rostlin dorazila právě z londýnských Královských zahrad.

TIP: Sedmý div Rumunska: Přísně chráněná delta Dunaje je nejzachovalejší v Evropě

Účel se podařilo splnit: Ve 20. letech ovládal Malajský poloostrov polovinu globálního trhu s latexem. A přestože obchod s lukrativní komoditou postupně ztratil na významu, padesátihektarový pozemek na nepoužívané plantáži měl již na mapě mladého Singapuru neodmyslitelné místo.


Další články v sekci