Požár na Velikonočním ostrově poškodil posvátné sochy moai
Velikonočnímu ostrovu říkají domorodci „Rapa Nui“ čili „velká země“, nebo též „Te Pito o Te Henua“, tedy „pupek světa“, a do historie se zapsal nesmazatelným písmem. Pevnina o rozloze pouhých 163 km² přitom zůstávala po dlouhá staletí v úplné izolaci. Leží „utopená“ v jihovýchodním Pacifiku, od dalšího obydleného ostrova ji dělí 2 000 km a nejbližší kontinent – břehy jihoamerického Chile – se nacházejí 3 500 km daleko.
Krajina ostrova vulkanického původu je dnes převážně pustá a nehostinná. Minulý týden tuto oblast zachvátil rozsáhlý požár, který podle správců parku zasáhl okolo 100 hektarů půdy. V ohrožení jsou i některé z ikonických soch moai, přičemž některé mohou být poškozené nenávratně.
Požár v Rano Raraku
Požár se rozšířil z okolí kráteru Rano Raraku, kde před více než 500 lety bývala největší „dílna“ sochařů moai. Zároveň jde o klíčové území Národního parku Rapa Nui, který je na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Sochy moai zasažené požárem. (foto: Municipalidad de Rapa Nui)
Podle správce Velikonočního ostrova Pedro Edmundse Paoa požár v některých případech napáchal nevratné škody. Přesný počet poškozených soch zatím není známý, škody jsou ale nevyčíslitelné. Žárem popraskané kamenné sochy již podle správců nepůjde bezezbytku opravit.
TIP: Ohrožení slavných památek: Velikonoční ostrov postupně mizí ve vlnách
Na Velikonočním ostrově se nezachovaly žádné srozumitelné záznamy, které by nám osvětlily, co vlastně sochy moai znázorňují. Podle jedné z hypotéz jde o poctu předkům. Všechny z 887 doposud objevených moai se nachází na tomto ostrově, kromě jediné – ta je vystavená více než 13 tisíc kilometrů daleko, v Britském muzeu v Londýně.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií