Porodníkovo tajemství: Lékař použil vlastní sperma k oplodnění pacientky

Pátrání po původu lidského rodu je koníčkem či zaměstnáním mnoha lidí. S rozvojem genetiky a online archivů je dnes takový výzkum přístupný prakticky komukoliv. Než se však začnete ptát, musíte být připraveni, že vás odpovědi podpořené fakty mohou i nemile překvapit
29.05.2018 - Lindsey Beverová


Když Kelli Rowletteová obdržela výsledky DNA testů ze vzorku, který zaslala na populární genealogickou webovou stránku, předpokládala, že došlo k omylu. Test totiž ukázal, že její DNA se shoduje se vzorkem od lékaře žijícího více než 500 mil daleko – a přestože o něm nikdy neslyšela, podle stránky Ancestry.com mezi sebou mají vztah rodič-dítě.

Překvapení po letech

V té době ještě Rowletteová netušila, že před 36 lety měli její rodiče problém s otěhotněním. Nevěděla tedy, že její matka podstoupila umělé oplodnění, a Rowletteová – ani její rodiče – netušili, že lékař na reprodukční klinice údajně použil k oplodnění matky Rowletteové své vlastní sperma.

Na základě svého zjištění podala Rowletteová žalobu u amerického okresního soudu ve státě Idaho. V ní obviňuje Geralda E. Mortimera, porodníka-gynekologa z Idaho Falls, který je nyní už v důchodu, mimo jiné z podvodu a nedbalosti.

Ideální dárce

Na počátku osmdesátých let žili rodiče Rowletteové, manželé Howard Fowler a Sally Ashbyová, ve městě Idaho Falls, nedaleko hranice se státem Wyoming. Jejich manželství bylo spokojené, měli však problémy s otěhotněním. Podle obžaloby Mortimer diagnostikoval u Fowlera nízký počet spermií a u Ashbyové zakřivení dělohy. Při této vadě děloha míří směrem k páteři a už tak komplikovaný proces otěhotnění dále znesnadňuje.

Lékař tedy doporučil, aby Ashbyová podstoupila proceduru, při níž by byla oplodněna jak spermatem svého manžela, tak spermatem anonymního dárce, který by odpovídal požadavkům páru. Manželé si vyžádali dárce s vysokoškolským vzděláním, vzrůstem více než 182 cm, s hnědými vlasy a modrýma očima – a podle obžaloby jim Mortimer sdělil, že dárce odpovídajícího popisu našel.

Porodníkovo tajemství

Žaloba však tvrdí, že když Mortimer zákrok v létě 1980 provedl, použil své vlastní sperma. Přitom však vůbec neodpovídal požadavkům, které Fowler a Ashbyová uvedli. Ashbyová otěhotněla, a dítě, které jí Mortimer v květnu 1981 pomohl porodit, bylo tedy jeho vlastní. Toto tajemství si však nechal pro sebe.

Mortimer byl lékařem Ashbyové ještě několik dalších let, než se Ashbyová s manželem odstěhovali do státu Washington. Obžaloba dále uvádí, že „Dr. Mortimer se rozplakal, když mu Ashbyová oznámila, že se chystají odstěhovat. Věděl, že Kelli Rowletteová je jeho biologická dcera, ale nesdělil to ani paní Ashbyové, ani panu Fowlerovi.“

Hrátky s DNA

Toto desítky let staré tajemství se začalo rozpřádat teprve loni, kdy Rowletteová poslala svůj DNA vzorek na prozkoumání odborníkům služby AncestryDNA. Ukázalo se, že tu něco nesedí. V červenci Rowletteová z okresu Benton ve státě Washington dostala z webové stránky Ancestry.com zprávu o shodě. Řekla o tom své matce a vyjádřila své „zklamání nad tím, jak je ta služba nespolehlivá“ – a podle obžaloby tehdy její matka poznala jméno lékaře.

„Paní Ashbyová kontaktovala pana Fowlera, nyní již bývalého manžela, a sdělila mu informace, které obdržela od služby Ancestry.com. Pana Fowlera ta zpráva také nesmírně zarmoutila,“ uvádí obžaloba a dále vysvětluje, že oba rodiče „bolestně diskutovali“ o tom, zda mají celou historii své dceři svěřit. O několik měsíců později však Rowletteová šokující pravdu odhalila sama.

Nezvratitelné důkazy

V srpnu totiž pomáhala rodičům třídit nějaké staré dokumenty a narazila na svůj rodný list. Obžaloba uvádí, že byl podepsán porodníkem, který ji rodil – Geraldem Mortimerem. Podle obžaloby byla Rowletteová zděšená a kontaktovala své rodiče, aby jim v panice sdělila, co zjistila.

Po oznámení žaloby mluvčí služby Ancestry.com uvedla v úterý v tiskovém prohlášení, že testování DNA „pomáhá lidem činit nové a silné objevy v oblasti rodinné historie a identity“. „Naším závazkem je poskytovat co nejpřesnější výsledky, lidé se tak ale mohou dovědět o nečekaných souvislostech,“ uvádí prohlášení.

Kdo se moc ptá, moc se dozví

„U služby Ancestry mají zákazníci svá DNA data v plném vlastnictví a nakládají s nimi jen oni. Kdokoliv test podstoupí, může kdykoliv svá nastavení DNA shody změnit, což znamená, že když si to nebudou přát, ostatní zákazníci jejich profil a vztah neuvidí,“ sdělila mluvčí.

TIP: Kukaččí děti: Jeden z pětadvaceti mužů není otcem dítěte, jež považuje za své

Podle obžaloby Rowletteová i její rodiče od té doby, co celá situace vyšla najevo, nezměrně trpí. Rodina žaluje Mortimera a spolupracovníky z porodnické a gynekologické kliniky v Idaho Falls a viní je z nedbalosti, podvodu, ublížení na zdraví, nedbalého způsobení emočního utrpení a z porušení smlouvy. 

AncestryDNA

AncestryDNA je služba, která poskytuje testování DNA. Využívá moderní autosomální testovací technologii a slibuje revoluční způsob odhalování rodinné historie. Kombinuje pokročilé vědecké poznatky o DNA s online zdrojem v oblasti rodinné historie k určení genetické etnicity a k nalezení nových rodinných vazeb. Mapuje etnicitu až o řadu generací zpět a může vám odhalit, ze kterého evropského regionu pocházejí vaši předkové nebo zda máte například východoasijský původ. Služba AncestryDNA tak může pomoci identifikovat vztahy s neznámými příbuznými prostřednictvím dynamického seznamu shod DNA – někdy však mohou být odhalení poněkud překvapivá. 


Další články v sekci