Polští archeologové objevili středověké upírské pohřebiště

Trojice koster objevená ve středověkém hrobu v Polsku nese stopy po upírském pohřbu. Těla byla přibita k zemi a hlavy uvězněné mezi kameny
16.12.2016 - Martin Reichman


Hrob s pozůstatky jedné ženy a dvou mužů objevili polští archeologové nedaleko čtyřtisícové vesnice Górzyca, ležící přímo na hranici s Německem. Všechny tři kostry nesou známky poškození páteře v oblasti hrudníku – podle archeologů jde o typický znak upírský pohřbů, kdy je tělo domnělého upíra přibito k zemi kůlem. Přibití zemřelého mělo zamezit posmrtnému vstávání z hrobu. Mezi další rituály patřilo pohřbení tváří dolů a roztříštění obou kolen. Nalezené pozůstatky pocházejí z 13. až 14. století.

TIP: Odpočívejte v pokoji: Podle archeologů zohavovali angličtí venkované mrtvoly

Hlava jedné z koster byla uvězněna mezi dvěma velkými kameny – pole archeologů jde o další z rituálů používaných při upírských pohřbech. Někdy byl mrtvým vkládán kámen i do úst, případně jim byla oddělena hlava a pohřbena mezi koleny.

Nejde zdaleka o první nález tohoto druhu – před dvěma lety byla nalezena znetvořená kostra upíra v hrobu u města Kamień Pomorski, o rok dříve archeologové objevili v Gliwicích čtyři kostry, jejichž lebky byly záměrně odděleny a umístěny mezi nohy zemřelých. Všechny zmíněné objevy naznačují, že upírský mýtus byl ve středověkém a ranně novověkém Polsku značně rozšířený.

  • Zdroj textu
    gazetalubuska.pl, muzeum.kostrzyn.pl
  • Zdroj fotografií
    Muzeum Twierdzy Kostrzyn | Krzysztof Socha

Další články v sekci