Počítání zelených oveček: Proč nemůže konopí fungovat jako lék na nespavost?

Mnoho lidí váhá, zda zkusit zíráním do stropu překonat nespavost, nebo sáhnout po zaručené pomoci v podobě pilulky, kvůli které ale budou celý následující den jako praštění do hlavy. Zlatou střední cestou by mohly být přípravky z čistě přírodního konopí. Nebo snad ne?
02.07.2020 - Radomír Dohnal


Obtížné usínání, neschopnost takzvaně zabrat do spánku, lehké spaní a časté probouzení, po kterém následuje nekonečná bdělost a nemožnost znovu usnout. Nespavost má ve skutečnosti mnoho podob, ale žádná z nich vám neprospěje. Teprve až začnete trpět jednou z forem insomnie, tedy nespavosti, uvědomíte si, jak velký luxus kvalitní spánek vlastně je. S postupem času a věku se vaše nespavost zhoršuje a nabývá chronických a vpravdě děsivých měřítek. Bez kvalitního spánku totiž není organismus schopen většiny jinak rutinních procesů. Z člověka zbude jen věčně vyčerpaná, ospalá, stresovaná a unavená troska.

Kde hledat příčiny spánkové poruchy? Prakticky kdekoliv v tom, co děláte. Začít můžete od toho, jak velký klid nebo ruch tolerujete během chvíle spánku, přesto, jak intenzivně pracujete přes den hlavou, jak často se potýkáte se starostmi a stresem. K nespavosti vás může dovést časté cestování, práce na směny, nevhodná strava, nemoc, deprese či mánie. Dost často za ni mohou také léky a jejich nevhodně zkombinované vedlejší účinky. A ani s léky jako řešením na poruchy spánku se moc daleko nedostanete.

Odhalte příčinu nespavosti

Všechna hypnotika, lehké opiáty, benzodiazepiny, barbituráty a sedativa sice efektivně řeší následek vašeho problému, tedy to, že nemůžete usnout, ale nikoliv příčinu vaší nespavosti. Hezky vás ukolébají, ale vlastně nepomohou. Široký arzenál těchto pilulkových kamarádů vyzobávaných z platíčka je navíc třeba často obměňovat. Ne každý z nich totiž přinese spánek klidný a bezesný, a po noci plné děsů a můr je lepší přesedlat na jinou značku. Poměrně rychle se na nich vytváří závislost a bez nich pak už neusnete vůbec.

Problémem je také nepříjemná tolerance, kterou si umí tělo na tyto léky vybudovat: Musíte stále zvyšovat dávky, abyste si spánek ochránili. A jak se vám nakonec vymstí, když je přestanete brát? Daní za zřeknutí se prášků na spaní je nejčastěji zase a znovu nespavost. Je to prostě začarovaný kruh.

Pomůže vám dostat se z něj „zelená“ medicína, tedy nejrůznější extrakty účinných látek z konopí? Odpověď má podobně jako mince dvě strany, a aby se jí dalo platit, budete potřebovat obě dobře poznat. Není pochyb, že existují fanoušci konopí. Dílem proto, že je to něco nového (nebo naopak hodně starého), něco s přitažlivou příchutí donedávna zakázaného ovoce, přírodního. A také proto, že z lékařské marihuany se stává ohromný byznys. A zrovna takovým by stačila té zmíněné mince jedna strana. Ta, která na bázi vědeckých výsledků jasně potvrzuje kvalitativní zlepšení spánku, respektive schopnosti usnout.

Léčivo jako komerce

Sledovaní pacienti, kteří měli kvůli nejrůznějším obtížím problémy se spaním, zabrali po aplikaci lékařské marihuany bleskově. Poslední taková velká studie z roku 2011 skutečně potvrdila, že notoričtí nespavci byli schopni ukolébat své vědomí za nesrovnatelně kratší čas. Hovořilo se o průměrném zkrácení přípravy na spánek v řádu hodin, o tom, že lidé usnuli do 30 a méně minut. Což pro pacienty trpící poruchou spánku či přímo nespavostí zní jako rajská hudba. Toto přesně už léta hledají. Zmíněná studie je hodně citovaná, a i když to tak nevypadá, její přesah do tržní ekonomiky je značný. 

Přece jen, když si 50–70 milionů dospělých majících v USA problémy se spaním něco takového přečte, není třeba dlouho počítat, kolik z nich si pro takové zelené řešení zajde do lékárny. Na základech solidního výzkumu tak staví byznys, který se ke svým zákazníkům v touze po zisku chová vlastně stejně bezohledně jako klasická farmakologická lobby. Konopí a jeho deriváty jsou často volně aplikovány lidem, u nichž nejsou konkrétní příčiny nespavosti známé, a léčba sice přináší efekt, ale s nejistými následky. V čem je problém? Kromě rizika tolerance/návyku (totožného jako u léků na spaní) pak ještě v samotné kvalitě spánku. Rychle usnout je jedna věc, spát dobře ovšem druhá. 

Počítání zelených oveček

Na vině je tak trochu nadnesené očekávání a také endokanabinoidní systém člověka, jenž běží po jiné koleji než spánkové rytmy v lidském mozku. Marihuana a z ní extrahované látky uklidňují, tlumí a nakonec uspávají, ale kvalitativně nevylepšují spánkový profil. Ve skutečnosti spíše podporují lehký a mělký spánek a celkově snižují čas hlubokého spánku. Po aplikaci tedy usnete snadno, nebo alespoň snadněji, než jste byli zvyklí. Ale spánek samotný vás zdaleka tak neosvěží a nedobije vám baterky.

Místo hlubokého spánku budete v polosnění jen lehce plout na vlnách skutečné úlevy od únavy. Co bude výstupem? Spánek lehký, ze kterého snáze procitnete, sklony k častému přerušování spánku, noční probouzení, zdánlivým vyspáním indukovaná bdělost. Takže vlastně většina charakteristik toho, co označujeme za symptomy nespavosti. Shrnuto a podtrženo: Usnete sice dříve, ale nebudete spát lépe. 

Marihuana pomáhá jinak

Obsahové látky marihuany jsou samozřejmě velmi komplexní a jejich účinky se různě liší. Zatímco v případě jiných obtíží měli vědci tendence látky jako CBD spíše chválit, tady to neplatí. Třeba zrovna kanabidiol spánkové režimy a rytmy dost efektivně narušuje, a pro léčbu nespavosti je proto vyloženě nevhodný. A ve smyslu návyku a tolerance na vyžadované zvyšující se dávky? Lékařská marihuana v tomto případě rozhodně není nadřazena klasickým, ne zrovna slavným práškům na spaní. 

TIP: Nový výzkum: Marihuana má pozitivní vliv na kvalitu ženského orgasmu

Že se vám takové vysvětlení druhé strany mince nepozdává? Nedá se nic dělat. Marihuana a její deriváty pochopitelně se spánkem pomáhají, ale trochu jinak, než by klasičtí nespavci doufali. Lidé, kteří trpí chronickými bolestmi (a proto nemohou usnout), ji užívají na zklidnění a utlumení bolestí. A v této krátké přestávce mezi konstantním utrpením pak konečně mohou usnout. Pro lidi trpící nespavostí však toto řešení není o nic zelenější než obyčejné prášky na spaní. 

Zelená pro veterány

I spánek mělký a bezesný je pořád lepší než žádný nebo ten vyčerpávající, prosycený děsivými nočními můrami. Veteráni válek by vám o tom mohli vyprávět. V roce 2014 byla na četném vzorku armádních vysloužilců, kteří v důsledku prožitých válečných hrůz trpěli posttraumatickou stresovou poruchou, provedena studie se zajímavým výsledkem. Ukázalo se, že jejich spánkový profil sice nestál za mnoho, ale pořád byl výrazným zlepšením proti jejich předchozímu stavu. Popravdě řečeno, spousta z nich zaháněla svůj strach ze spánku a temné vzpomínky alkoholem, za prahem závislosti. A po aplikaci marihuany mohli jít spát bez divokých snů a skleničky na posilněnou. 


Další články v sekci