Planeta v pohybu: Výběr oceněných snímků z letošního World Press Photo

U největší a nejprestižnější světové soutěže o nejlepší novinářský snímek – World Press Photo – jsou superlativy namístě: Letošního, 63. ročníku se zúčastnilo na 74 tisíc fotografů nejen z mediálních agentur, ale také z řad amatérů, kteří často zachycují události ze svých domovů přímo na válečné frontě
27.05.2020 - Nikol Patíková

Pořádný fotbalový odvaz

Sport, 3. místo Oli Scarff, Velká Británie; Francouzská tisková agentura (AFP)  

Fotbaloví fanoušci v anglickém Liverpoolu umějí slavit. Po vítězství domácího týmu proti Tottenham Hotspur ve finále Ligy mistrů UEFA zaplavily ulice rudě oděné davy v nespoutané euforii. V jednu chvíli dokonce rozvášnění hráči hodili svým příznivcům „posvátnou“ trofej. 

Verše proti diktatuře 

Absolutní vítěz | Jasujoši Čiba, Japonsko; Francouzská tisková agentura (AFP)

V prosinci 2018 vypukly v Súdánu protesty proti třem dekádám moci diktátora Omara al-Bašíra a rychle se rozšířily po celé zemi. Vládní síly na neozbrojené demonstranty střílely, mnoho lidí zemřelo a další utrpěli zranění. Vedení státu nechalo odpojit proud, internet i telefonní sítě. Japonský fotograf zachytil mladého muže osvětleného mobilními telefony, jak recituje protestní poezii, zatímco ostatní se připojují s hesly volajícími po civilní vládě.

V solné poušti

Životní prostředí, příběhy, 2. místo | Maximilian Mann, Německo; DOCKS Collective

Urmia, kdysi jedno z nejrozlehlejších slaných jezer na světě, vysychá. Ještě v 90. letech byla vodní plocha na severozápadě Íránu dvakrát větší než Lucembursko, ale intenzivní sucho a vysoké letní teploty odpařování urychlily. Dno tak nyní tvoří obří solnou poušť, která už nedokáže zajistit vláhu pro místní zemědělství. Vysychání ovlivňuje i zdroje potravy pro stěhovavé ptáky, jako jsou plameňáci, kachny a volavky.

Ani kukačka neprojde

Příroda, 2. místo | Alejandro Prieto, Mexiko

Zeď na americko-mexické hranici, jejíž kompletní dostavbu prosazuje prezident Donald Trump, vede skrz jednu z biologicky nejrozmanitějších oblastí Severní Ameriky. Narušuje tak přirozené zvířecí koridory a brání živočichům v přístupu k vodě i potravě. Bariéra negativně ovlivňuje nejméně 23 ohrožených druhů.

Boj o přežití 

Příroda, příběhy, 1. cena | Alain Schroeder, Belgie; National Geographic

Kácení pralesů kvůli palmovému oleji a těžbě dřeva znamená pro orangutany na Sumatře katastrofu. Kdysi se primáti pohybovali po celém ostrově, zatímco dnes jsou vytlačeni na sever a čelí kritickému ohrožení. Organizace Sumatran Orangutan Conservation Programme se snaží ztracené, zraněné či zajaté lidoopy najít, ošetřit a vrátit zpět do přírody.




Další články v sekci