Pět nejbizarnějších skutečně existujících úřadů: Ministerstvo jógy, samoty a počasí

Přestože velká část světových ministerstev a dalších státních institucí hraje při fungování zemí důležitou roli, najdou se i takové, nad jejichž úkoly zůstává rozum stát: V popisu práce mají například propagovat jógu, nebo dokonce ovlivňovat počasí
29.12.2021 - Vilém Koubek

Ministerstvo kontroly počasí | Čína  

úkoly: vliv na povětrnostní podmínky

Čína sice není jedinou zemí světa, která se pokusila „poručit větru, dešti“, nicméně její ministerstvo povětrnostní kontroly je zdaleka nejrozsáhlejší: Přes 30 tisíc jeho zaměstnanců od roku 1995 experimentálně vystřeluje do mraků jodid stříbrný a snaží se tak vyvolat déšť. Efektivita opatření je pochybná a mezi léty 1995 a 2003 byl zaznamenán jen osminový nárůst srážek. Lidová republika přesto ministerstvu věří natolik, že mu v roce 2008 udělila dohled nad olympiádou v Pekingu: Událost měla být doslova zalitá sluncem – a údajně se podařilo. Následující rok dokonce státní instituce rozpoutala nad metropolí sněhovou bouři. (foto: Shutterstock)

Ministerstvo sjednocení | Jižní Korea

úkoly: informovat o Severní Koreji

Ačkoliv zůstávají vztahy mezi Severní a Jižní Koreou již mnoho let napjaté, podle své ústavy musí mít jižní země ministerstvo sjednocení. Instituce má za úkol pokoušet se zlepšovat vztahy se severním sousedem, informovat občany o výhodách teoretického spojení, případně naopak poukazovat na bezpráví za hranicemi. Do její kompetence spadá rovněž ochrana běženců. Také severní strana má své ministerstvo pro vyjednávání připojení k jihu – jmenuje se „výbor pro mírumilovné sjednocení s otčinou“(foto: Profimedia)

Ministerstvo osamělosti | Velká Británie

úkoly: pomoc opuštěným

Podle vládního průzkumu zhruba 200 tisíc britských důchodců loni déle než měsíc nemluvilo s přítelem či někým blízkým. Osamělost však nepostihuje pouze seniory: Přes devět milionů lidí v zemi se údajně cítí osaměle a lékaři bijí na poplach, že pocit odloučení může mít na zdraví horší dopad než patnáct cigaret denně. Vláda se proto rozhodla založit „ministerstvo osamělosti“ (či přesněji – vládní úřad, který spolupracuje s devíti dalšími ministerstvy), které zpracovává plány na řešení státní emoční krize a uděluje granty na pomocná opatření. Od roku 2019 zastává pozici „ministryně pro osamělost“ baronka Diana Barranová(foto: Shutterstock)

Divize zmrzačených bankovek | USA

úkoly: nahrazování platidel

Trefně pojmenovaná „divize zmrzačených bankovek“ sídlí ve Washingtonu a má za úkol nahrazovat poničená papírová platidla v oběhu. Pokud tedy občanovi USA zůstane v ruce alespoň polovina z poškozené bankovky, může se na divizi obrátit a dostane náhradu. Úředníci však nezřídka vymění i poničenější platidlo: Jednou jim do kanceláře údajně přišel balíček s žaludkem krávy, která majiteli sežrala peněženku. Pracovníci proto orgán rozpitvali, znehodnocené peníze vyjmuli a poslali farmáři zpět 600 dolarů. (foto: Shutterstock)

Ministerstvo AYUSH | Indie

úkoly: popularizovat jógu a indickou medicínu

Název ministerstva AYUSH vznikl kombinací počátečních písmen anglických výrazů pro ajurvédu (systém lékařství), jógu, unani (tradiční indickou medicínu), sidhu (osvícení) a homeopatii. Instituce spatřila světlo světa v roce 1995 coby součást ministerstva zdravotnictví a o dvě desetiletí později se osamostatnila. Má za úkol šířit základní hodnoty indického lékařství a „blahodárného“ tradičního životního stylu. Přestože je z mnoha stran terčem posměchu, zasloužila se například o zavedení Mezinárodního dne jógy (21. června), k němuž se v Indii už v roce 2015 připojilo přes 35 tisíc nadšenců. (foto: Profimedia)




Další články v sekci