Pestré opice: Proč mají různě zbarvené obličeje?

Evoluční biolog z University of California a jeho kolegyně Sharlene Santanová zkoumali, do jaké míry ovlivňují zbarvení obličeje významné faktory jako je geografické umístění, hustota větví, srážky nebo teplota
09.08.2021 - Zuzana Teličková


Vědci zjistili, že pigmentace obličeje – jak je tmavý nebo světlý – závisí na geografických faktorech (například opice žijící blízko rovníku mají tmavší kůži), kdežto znaky na obličeji mají souvislost s velikostí skupiny a počtem příbuzných druhů žijících v okolí. Tzv. opice starého světa obývající Afriku a Asii vytvářejí rozmanité sociální struktury. Kupříkladu mandrilové žijí ve skupinách čítajících až 800 jedinců. Orangutani naopak tráví většinu času o samotě, společně žijí pouze matky s mláďaty. Šimpanzi zase tvoří malé skupinky, které se čas od času shromažďují do obrovských tlup, a paviáni pláštíkoví žijí podle složitých hierarchických pravidel zahrnujících harémy, klany i speciální tlupy.

TIP: K čemu má kahau nosatý tak velký frňák? Je odznakem plodnosti

Zatímco primáti sdružení v malých skupinách mají obličeje víceméně stejné, ve velkých sociálních skupinách najdeme značné rozdíly. Hlavním důvodem je podle Michaela Alfara potřeba rozeznat v davu konkrétní jednotlivce.

„Obličeje jsou opravdu důležité pro rozeznávání jedinců. Navíc se domníváme, že barevné vzory mají co do činění s rozlišováním příbuzných druhů a jsou důležité pro sociální komunikaci v rámci druhu,“ vysvětluje Alfaro. „Lidé jsou dnes pobláznění do Facebooku, ale náš výzkum naznačuje, že primáti spoléhají na obličej při určování, kdo je kamarád a kdo soupeř, už 50 milionů let.“


Další články v sekci