Střední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)
Jižní Amerika
Velké množství druhů pro nadšené akvaristy zajišťuje řeka Amazonka a její přítoky. Obrovskou pestrost drobných rybek mohou snadno ilustrovat dva oblíbené druhy z této oblasti: na jedné straně majestátní skaláry či terčovci, na straně druhé živá tisícihlavá hejna pravých i „nepravých“ neonek.
Skalára amazonská (Pterophyllum scalare) potřebuje velké akvárium a to nejen, co se objemu týče – jako minimální hloubka se udává půl metru vodního sloupce nade dnem. (foto: Shutterstock)
Terčovci hnědí (Symphysodon aequifasciatus) jsou relativně dlouhověké atraktivní ryby (dožívají se běžně přes deset let), je ale nutné zajistit jim měkkou a kyselou vodu, která odpovídá prostředí Amazonii. (foto: Shutterstock)
Terčovci červení (Symphysodon discus) jsou relativně dlouhověké atraktivní ryby (dožívají se běžně přes deset let), je ale nutné zajistit jim měkkou a kyselou vodu, která odpovídá prostředí Amazonii. (foto: Shutterstock)
Jezera Tanganika a Malawi
Skalnatá a kamenitá jezera vyplňující obří kaňony v Africe jsou domovem nádherných druhů cichlid a tlamovců. Jezero je prakticky izolováno od okolí a vyvinuly se zde endemické druhy. Samotný rod vrubozobcovitých (Cichlidiae) zde má přes 290 druhů, z čehož je minimálně 36 endemických. Do akvárií se pochopitelně dostává jen část z nich. Izolace je tak velká, že v sousední jezeře Malawi, které vypadá velmi podobně, žijí zcela odlišné druhy ryb.
Tlamovci (jako tento Nimbochromis venustus) získali svůj název podle toho, že jikry a později potěr nosí samice v tlamě. (foto: Shutterstock)
Afrika
Kromě jezerních krasavců se do akvárií pochopitelně dostávají i druhy z řek a jezer, překvapivě jich ale není tolik, jako z ostatních tropických oblastí a často jde spíš o větší druhy (např. okounovce). K vidění jsou různé druhy halančíků, nebo třeba poměrně agresivních čtverzubců. Africká oblast navíc nenabízí mnoho společných znaků.
Pestřenec Thomasův (Anomalochromis thomasi) pochází z oblastí Sierry Leony a Libérie. (foto: Shutterstock)
Jižní Asie
Kromě oblíbených nenáročných druhů rybek (razbory, dánia) je asi nejznámější rybou této oblasti bojovnice pestrá (Betta splendens). Jde o zástupce labyrintek, tedy ryb, které se potřebují nadechovat vzdušného kyslíku u hladiny. Bohužel se díky tomu dlouho tvrdilo, že bojovnici stačí malé akvárium a obejde se bez filtrace, což často vede k celoživotnímu trápení v domácnosti takového „akvaristy“.
Výraznými zástupci Asie jsou také rájovci (zde dlohoploutvý, Macropodus opercularis). Samec staví pěnové hnízdo na hladině (stejně jako bojovnice pestrá) a snaží se k němu nalákat samici. (foto: Wikimedia Commons, Daniella Vereeken, CC BY 2.0)
Bojovnice pestrá (Betta splendens) je většinou chována samostatně, pestře zbarvení samci totiž spolu zuřivě bojují a stejně reagují i na svůj odraz v zrcadle. Dlouhodobě se tím ale vyčerpávají a mohou rychle uhynout. Typické jsou pro ně i efektní tvary a barvy ploutví. (foto: Shutterstock)
Biotopové akvárium
Většina domácích akvárií spadá do kategorie „společenská“ – rybí osádka i rostliny jsou sestaveny tak, aby spolu mohly více či méně fungovat a byly dostatečně estetické. Část chovatelů ale volí akvária biotopová, kdy se v nádrži snaží sestavit výřez skutečně existujícího kusu přírody.
Známé jsou například nádrže označované jako africká jezera či Malawi (prakticky bez rostlin, zato s kupami kamenů připomínající na první pohled mořská akvária) či blackwater (opět téměř bez rostlin, zato s nánosy listí a větví, napodobující tříslovinami jantarově zbarvené vody Amazonky). Samozřejmostí je pak výběr pouze těch druhů ryb, které se v daném místě vyskytují. (foto: Wikimedia Commons, Svdmolen, CC BY-SA 3.0)
Není voda jako voda
Akvarijní rybky a zejména jejich „domestikované“ verze jsou překvapivě odolní tvorové. To ale rozhodně není návod pro chov – naházet náhodnou kombinaci druhů do jedné nádrže je špatně. Jde v první řadě o parametry vody, některé druhy vyžadují vodu kyselejší, jiné zásaditější, z čímž souvisí i tvrdost vody. V akváriích také málokdy najdete ryby z Evropy či Severní Ameriky. Ty totiž prospívají pouze v relativně chladné vodě, což v akváriích vyžaduje použití náročnější techniky. (foto: Shutterstock)