Partnerské soužití jihoamerických opiček: Co drží páry pohromadě?

Proč spolu zůstávají partneři drobných jihoamerických opiček, jimž se říká titi červený? Co to každému z partnerů přináší? Na to se zaměřili vědci z Deutsches Primatenzentrum v německém Göttingenu.
24.01.2022 - Zuzana Teličková


Mezi savci méně než 10 % zvířat žije v páru a jedním z výrazných příkladů jsou právě titiové červení (Plecturocebus cupreus), kteří patří do čeledi chvostanovitých (Pitheciidae). Vědci sledovali sedm skupin těchto primátů v okolí výzkumné stanice Quebrada Blanco, kterou německé Deutsches Primatenzentrum udržuje v amazonském deštném pralese na území Peru. Zoologové opičky monitorovali během dvou oddělených sedmiměsíčních termínů a zjistili několik základních skutečností. Jednak si ověřili, že samičky, zejména v období následujícím po porodu potomka, vyvíjejí zvýšené úsilí, aby udrželi vztah se svým partnerem: Aktivně jej vyhledávají a čistí mu kožich

TIP: Jistota úderu: Malpy jsou v použití nástrojů stejně zručné jako lidé

Samečci ve stejném období daleko častěji vstupují do konfliktu s vetřelci. Pozorování podporují tzv. „hypotézu partnerských služeb“, podle níž se samičky snaží udržovat blízkost s partnerem, zatímco samečci na oplátku zajišťují užitečné služby, jako je právě obrana nebo starost o potomky. Další výzkum se má zaměřit na to, zda tyto partnerské vztahy doprovází také monogamní sexuální vztahy.


Další články v sekci