Panenský Kavkaz: Jedno z posledních míst, které dosud nepoznamenala ruka člověka
Západní Kavkaz představuje synonymum divoké přírody, odkud se každou chvíli může vynořit vlk, medvěd, rys, či dokonce levhart. A drží i jedno evropské prvenství: Spolu s Komijskými pralesy pokrývajícími horská pásma na severu Uralu zůstává jediným velkým pohořím starého kontinentu, které dosud nepoznamenala ruka člověka.
Hory nad mořem
Lokalitu západního Kavkazu o rozloze téměř 300 000 ha utváří několik dílčích částí, včetně Kavkazské chráněné krajiny, národního parku Soči a řady menších chráněných území. Rozsáhlý region se táhne od severovýchodního pobřeží Černého moře dál podél hranic Ruské federace a Gruzie.
Oblast pokrývají rozlehlé pásy vysokohorských pastvin, nížinný i horský lesní porost či alpinské louky. Pestrost krajiny dokreslují unikátní ekosystémy, díky jejichž rozmanitosti našly v místě domov mnohé endemitní druhy, které se jinde na světě nevyskytují. Jen mezi vysokohorskými rostlinami k nim patří celá třetina.
Zubři v ohrožení
Pro milovníky lesů představuje západní Kavkaz ráj na Zemi: V jeho přímořské části mohou obdivovat panenské porosty dubů, habrů, buků a jedlí, ve vyšších polohách pak jedlovo-smrkový les, břízy i javory. Na východě se lze setkat nejen se smrky a jedlemi, ale také s cedry. Bohatství tamní flóry je ohromující – zahrnuje téměř 1 580 druhů cévnatých rostlin a 700 druhů hub, z nichž mnohé se řadí k ohroženým.
TIP: Duchové Bělověžského pralesa: Velcí a přesto zranitelní zubři evropští
Netknutou divočinu dokresluje pestrá fauna, čítající bezmála 384 druhů obratlovců a 60 druhů savců, včetně divokých prasat, medvědů, vlků, rysů a jelenů. K nejvzácnějším živým pokladům západního Kavkazu patří zubr evropský, který je bohužel na pokraji vyhynutí. Jedná se přitom o největšího volně žijícího přežvýkavce Evropy.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíShutterstock