Odvrácená strana slávy: Jak vypadají známé památky ve skutečnosti

Internet je plný ikonických snímků památek. Jen málokdy však dovolují nahlédnout za oponu nablýskaných monumentů. Stačí trochu změnit úhel pohledu, a divák dostane šokující dávku reality…
21.10.2022 - Vilém Koubek

Smetištní elegance  

Tádž Mahal mnozí považují za symbol Indie a jeho krása každý rok přivábí na deset milionů lidí. Zatímco fotografie z udržovaných zahrad a od zrcadlových bazénů vykreslují památku v nejlepším světle, stačí se vydat kousek stranou, a hned ji orámují všudypřítomné odpadky – připomínka faktu, že se v Indii takřka nerecykluje a 70 % plastů tam končí na skládkách či pohozených v přírodě. (foto: Shutterstock)

Cesta z města  

Pyramidy v Gíze skvěle dokládají, jak důležitou roli hraje při fotografování úhel pohledu. Stačí totiž aparát pootočit, a jeden ze sedmi divů světa, jemuž dělá kulisy nekonečná poušť a modrá obloha, se promění v pouhý „přílepek“ na okraji desetimilionové Káhiry. (foto: Shutterstock)

Kousek před cílem  

Čtveřice hlav amerických prezidentů v Mount Rushmore vznikala mezi roky 1927 a 1941, načež tesání do žuly zastavil nedostatek financí. Všichni státníci měli být původně vyobrazeni od pasu nahoru, takže dnes zblízka vynikne, jak nepatřičně malé se vlastně hlavy vůči zbytku skalního masivu jeví. Ve větší vzdálenosti si pak divák uvědomí, že ačkoliv na snímcích monument vypadá jako ukrytý uprostřed panenské přírody, ve skutečnosti ho obklopuje rozsáhlá turistická infrastruktura. (foto: Wikimedia Commons, Carol M. Highsmith, CC0)

Daleko od moře  

Hlavní město souostroví Santorini prezentují katalogy cestovních kanceláří obvykle z perspektivy nádherných bílých domů a modrých kupolí kostelů. Reálnější a vzdálenější pohled však město Théra ukazuje vystavěné na skále, daleko od moře a v mnohem méně snových odstínech. (foto: Shutterstock)

Za zvuku motorů  

Majestátní Stonehenge stojí v lokalitě, kde podle odborníků už v 7. tisíciletí př. n. l. žili lovci a sběrači. Fotografie zachycují kamenný kruh jako dominantní monument na zelené louce, nicméně už neukazují dvojici rušných silnic, které ho svírají. Příliš ticha si tam tedy neužijete. (foto: Profimedia)

Ztracena v davu  

Malá mořská víla od Edvarda Eriksena zdobí břeh kodaňské promenády Langelinie. Pokud se k soše přiblížíte dostatečně, můžete ji zvěčnit tak, aby na pozadí s mořem působila majestátně. V reálu je však doslova malá – měří jen 125 centimetrů – a pokud ji obklopí houf turistů, nejspíš si jí ani nevšimnete. (foto: Shutterstock)




Další články v sekci