Od roku 2009 zmizelo kvůli změnám klimatu 14 % korálových útesů

V letech 2009 až 2018 se plocha korálových útesů snížila o 14 procent. Uvedla to ve své studii mezinárodní organizace GCRMN, která stav korálových útesů monitoruje.
07.10.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK


Za negativní vývoj podle badatelů mohou v první řadě vyšší teploty vod světových oceánů. Ve sledovaném období se plocha korálových útesů snížila o 11 700 kilometrů čtverečních, což je plocha, která odpovídá Praze a Středočeskému kraji.

„Korálové útesy jsou všude na světě pod neustálým tlakem kvůli oteplování, způsobenému změnami klimatu,“ uvedla GCRMN. Podle zástupců organizace korálové útesy trpí také celou řadou místních faktorů. Jedná se například o znečištění vody, příliš intenzivní rybolov či necitlivé stavební a další zásahy do pobřeží.

„Změny klimatu jsou největší hrozbou pro korálové útesy,“ uvedl ředitel australského výzkumného střediska moří (AIMS) Paul Hardisty. Podle GCRMN se ale ukazuje, že mnohé korálové útesy jsou schopny regenerace, pokud k tomu mají vhodné podmínky.

TIP: Oceány se oteplují mnohem rychleji, než jsme předpokládali, varují vědci

Korálové útesy tvoří významný prvek oceánských ekosystémů. „Ačkoliv pokrývají jen jedno procento dna oceánů, žije v nich až čtvrtina druhů mořské flóry a fauny,“ dodávají zástupci organizace GCRMN. Z korálových útesů mají přínos i lidé, a to v podobě výdělků z cestovního ruchu či rybolovu nebo jako ochrana pobřeží před erozí a dalšími negativními vlivy.


Další články v sekci