Nové důkazy: Titanic šel ke dnu kvůli rozsáhlému požáru
Specialista na historii Titanicu Senan Molony tvrdí, že našel důkazy o skutečné příčině potopení slavné lodě. Rozhodujícím faktorem podle něj nebyla srážka s ledovou krou, nýbrž požár ve skladišti uhlí. Ten podle Molonyho fatálně oslabil konstrukci lodě.
TIP: Katastrofa minutu po minutě: Potopení Titanicu v reálném času
Skutečnost, že v podpalubí Titanicu hořelo je poměrně dobře zdokumentovaná. Požár se měl odehrát v trojpodlažním skladu paliva za jednou z lodních kotelen už několik týdnů před osudovou plavbou. Podle Molonyho to dokazují tmavé šmouhy na pravé přední straně trupu, které jsou patrné na fotografiích z loděnice v Belfastu.
Požár, ledová kra a trestuhodná nedbalost
Teplota požáru měla dosáhnout okolo tisíce stupňů Celsia. Podle odborníků na metalurgii jde o hodnotu, při které se stává ocel křehčí až o 75 %. Pokud by nebyly ocelové pláty takto fatálně oslabené, náraz do ledové kry by nejspíš nevedl k potopení lodě.
TIP: Osudové rozhodnutí: Proč Titanic neměl nikdy vyplout
Oficiální vyšetřování havárie Titanicu označilo příčinu nehody za „vyšší moc“, tedy že za ni nemůže lidský faktor. Tak to však podle Molonyho nebylo – loď klesla ke dnu následkem souhry nejrůznějších faktorů, jimiž byly požár, ledová kra a trestuhodná nedbalost. O požáru se na palubě vědělo, ale všichni podcenili jeho význam. „Titanic nikdy neměl vyplout,“ prohlásil Molony.
-
Zdroj textuCNN, The Independent
-
Zdroj fotografiíSteve Raffield