Neziderské jezero: Poznejte půvaby vídeňského moře
Neziderskému jezeru se ne náhodou říká vídeňské moře. Díky obrovské vodní ploše tu vládne příjemná přímořská atmosféra a jezero je jako stvořené pro vodní sporty. I proto, že jeho průměrná hloubka je pouhý jeden metr.
Sporty a dlouhá sezóna
Jsou tu skvělé podmínky pro vodní sporty, jako je kitesurfing, windsurfing nebo standup paddling, ale malá hloubka hraje do karet i milovníkům zimních sportů. Díky tomu, že je jezero mělké, totiž v zimě často promrzá až úplně ke dnu a vzniká tak snad největší přírodní kluziště v Evropě.
K vídeňskému moři se ovšem jezdí hlavně kvůli dvěma tisícům hodin slunečního svitu ročně. Díky mírnému klimatu tady sezóna startuje už v dubnu a sluneční paprsky vás tu příjemně zahřejí i v říjnu. Dalším velkým plusem je okolní krajina přívětivá k cyklistům – důkazem jsou půjčovny kol, které najdete v každé vesničce.
Okruh i na dva dny
Burgenland, kde Neziderské jezero leží, je rájem pro cyklisty. Pyšní se stovkami kilometrů perfektně upravených cyklostezek a ta nejoblíbenější a nejslavnější vede právě kolem jezera. Trasa je příjemně rovinatá a vede vinohrady i kolem výběhu mazlivých a mlsných koz. Zkrátka – i když celou dobu jedete víceméně jen po rovině, rozhodně se nenudíte.
Zdatní jedinci zvládnou vídeňské moře objet za den. Kdo cestou neodolá krásám, kolem kterých projíždí, tomu to potrvá spíše dva dny. Cestu si ale můžete zkrátit lodí, i na to jsou Rakušané připraveni. Nejoblíbenější je přívoz mezi Mörbischem a Ilmitzem, který jezdí denně každou půlhodinu. Ušetříte tak asi 40 kilometrů a minete maďarskou část trasy. Jediné, čeho si při jízdě moc neužijete, je možnost osvěžit se na břehu jezera, protože cyklostezka kolem vody nevede a ani vést nemůže. O výhled na hladinu ale nepřijdete.
Tři stovky ptačích druhů
Podél cyklostezky jsou vyhlídkové plošiny a vystoupat těch pár schodů se opravdu vyplatí. Je odtud krásný výhled na příbřežní rákosový pás, který je domovem tisíců ptáků a díky němuž je Neziderské jezero tak výjimečné.
Zdejší vodní plocha je velmi důležitá pro místní ekosystém, ale také z pohledu turistiky. Jezero a oblast kolem něj jsou pod ochranou fondu UNESCO. Každý rok sem přijíždějí tisíce lidí, které lákají vodní sporty, cyklotrasy a samozřejmě zdejší příroda. Jste tu přece v národním parku.
Mělké jezero je rájem pro vodní ptáky, jichž tu žije více než 300 druhů. Jejich domovem je převážně rákosový pás, jehož šířka místy dosahuje osmi metrů. Slouží nejen jako perfektní úkryt pro hnízdící ptáky, ale i jako přírodní plot mezi chatkami, které si Rakušané na jezeře postavili.
Ať vás vítr nepřekvapí
Jediné místo na jezeře, kde není rákosí, najdete ve městečku Podersdorf am See, které se pyšní pláží. Díky dvoukilometrovému úseku bez rákosového porostu je Podersdorf asi nejnavštěvovanějším místem na břehu jezera. Přímořskou idylu tady dokresluje molo i maják, který se stal romantickou ikonou města.
TIP: Dolní Rakousko: Tisíciletá krajina vína
Neziderské jezero je místem pro dokonalý odpočinek. Ale pozor – hodně tu fouká! Vždyť právě proto je jezero vyhlášenou destinací pro milovníky plachtění a dalších vodních sportů. Když se vítr utiší, můžete vyrazit na vyjížďku elektroloďkou anebo zkusit třeba populární paddleboard.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock