Netradiční osvěžení pro otrlé: Pět nejpodivnějších nápojů

Mnozí z nás o sobě hrdě prohlašují, že vypijí všechno, co teče. Následující pětice nápojů by však zaskočila, a dost možná odradila i ty nejotrlejší – a to nejen svým složením, nýbrž také chutí
18.01.2018 - Vilém Koubek

Coca-cola z kravské moči

Hinduisté z Národního svazu dobrovolníků (Rashtriya Swayamsevak Sangh, RSS) dovedli do extrému posvátnost sudokopytníků: Jeho členové sbírají kravskou moč a pijí ji neupravenou nebo v podobě nápoje nazvaného Gomutra Ark, o němž mluví jako o zdravější alternativě Coca-Coly. Moči pak věřící připisují zázračné účinky: Údajně dokáže vyléčit rakovinu, cukrovku nebo třeba choroby jater. Vědci a dietologové však podotýkají, že aby Indové přebili nevábnou chuť, musejí do nápoje míchat mnoho sladidel a „chemie“, takže příliš zdravý rozhodně není.

Pálenkou proti impotenci

Tradiční čínská medicína vnímá jelení penis jako zázračný lék, který pomáhá bojovat s mužskou impotencí, usměrňuje životní energii čchi a zlepšuje prokrvení těla. Není proto divu, že je o něj velký zájem: A když už ho pozřít, proč ne rovnou v nějaké příjemnější formě, třeba vyluhovaný v alkoholu? Díky zázračným účinkům nápoje z jeleního údu budete podávat i vynikající sportovní výkony, ovšem pozor na účast v oficiálních turnajích. Kromě alkoholu totiž elixír tvoří také „zakázané“ látky jako efedrin, který se mimo jiné využívá k výrobě pervitinu.

Čaj z bohatých výkalů

Pandy nemají zrovna nejúčinnější trávicí ústrojí: Jejich tělo dokáže v lepším případě vstřebat pouhou třetinu přijatých výživných látek – a zbytek se vrací do přírody. Vynalézavý profesor kaligrafie An Jan-ši se proto rozhodl „bohaté výkaly“ ještě jednou zpracovat a vyrábí z nich jeden z nejdražších čajů na světě. Jeho produkt se jmenuje Panda Ecological Tea neboli „pandí ekologický čaj“ a balíček o hmotnosti 50 g stál při uvedení na trh v roce 2012 v přepočtu zhruba 89 tisíc korun. Veškerý výtěžek však An Jan-ši předává fondům na ochranu přírody.

Osvěžení z ptačích slin

Hnízda salangany ostrovní sestávají ze slin tohoto drobného opeřence, tudíž představují ideální surovinu pro „opětovné zkapalnění“. V Číně je proto lidé ze společnosti Wonderfarm sbírají a zpeněžují: Nejprve je třeba z „úlovků“ odstranit peří a případné výkaly, které za sebou zanechali bývalí nájemníci. Při následujícím tajném procesu se hnízda promění v osvěžující nápoj s lehce nasládlou minerální příchutí. Obzvlášť velké oblibě se tekuté ptačí domovy těší pro své údajné blahodárné účinky na pokožku a imunitní systém.

Indiánský žabí koktejl

Jihoamerické jezero Titicaca je domovem jistého kriticky ohroženého žabího druhu – tamní obyvatelé totiž z vodnice posvátné vyrábějí velice oblíbený „koktejl“: Obojživelníka zabijí a stáhnou jej z kůže. Tělo pak přidají do fazolového vývaru dochuceného medem, výtažky z aloe vera a kořenem maca, kterému připisují afrodiziakální účinky. Nakonec se směs ještě rozmixuje. Nápoj „rana y maca“ se mezi Peruánci těší takové oblibě, že přivedl vodnici posvátnou na pokraj vyhubení.



  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Profimedia

Další články v sekci