Neobyčejné zvířecí výkony: Ještěr s dýchacím přístrojem

Bioložka Lindsey Swierková zdokumentovala neobyčejnou schopnost plaza z rodu leguánovitých ještěrů, který dokáže zůstat pod vodou dlouhých 16 minut. Její výzkum ukázal, že za to zřejmě vděčí originálnímu hospodaření se vzduchovými bublinami...
02.04.2021 - Zuzana Teličková


Bioložka Lindsey Swierková, která působí na State University of New York, si anolise Anolis aquaticus, který v češtině nemá pojmenování, poprvé všimla v horských bystřinách Kostariky. Ještěr při vyrušení zmizel ve vodě a zůstal ponořený neobvykle dlouho. Taková strategie je při úniku před predátory pochopitelná a účinná, ale vědkyni vrtalo hlavou, jak dokáže anolis vydržet pod hladinou déle než čtvrt hodiny.

„Udělalo to na mě dojem a tak jsem během následujících let anolise podrobně sledovala pomocí podvodních fotoaparátů a kamer. Díky tomu jsem zjistila, že podle všeho využívají k dýchání bublinu vzduchu, kterou mají jakoby přilepenou k hlavě,“ popisuje Swierková.

TIP: Dýchají jen povrchem těla: Proč je dobré ztratit plíce?

Bioložka dále rozvádí svou teorii: „Myslím, že je možné, že kolem anolisovy hlavy a krku jsou zachyceny další zásoby vzduchu a že vdechování a vydechování do vzduchové kapsy umožňuje cirkulaci nevydýchaného vzduchu mezi těmito vzduchovými rezervami. Je taky možné, že pomocí bubliny se ještěr zbavuje kysličníku uhličitého.“ Své teorie bioložka hodlá následně ověřit v laboratorních podmínkách.


Další články v sekci