Nejposvátnější z posvátných: Místa, kam přichází bohové

Hinduisté, křesťané, muslimové či sikhové. Často znepřátelené skupiny lidí, které však mají jedno společné. Věří. Právě kvůli silné víře se pak každý rok vydávají do celého světa na poutě a přejí si jediné – být svým bohům co nejblíže
14.06.2021 - Dagmar Kulaviaková

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Podzemní svatyně

Obrovský jeskynní systém Batu, ležící na předměstí Kuala Lumpuru, je nejvýznamnějším hinduistickým místem v Malajsii. Do sto metrů vysoké Chrámové jeskyně míří při největším svátku Thaipusam až osm set tisíc věřících. Musí přitom zdolat 272 schodů, přičemž někteří mají v kůži zapíchány dráty. (foto: Shutterstock)

Klášter ve skále

Skála nedaleko města Nikšić v Černé Hoře ukrývá klášter Ostrog. Jeho dějiny sahají až do 17. století, kdy jej založil hercegovinský metropolita Vasilij. Klášter je jednou z nejvýznamnějších pravoslavných staveb na celém Balkáně. Ročně tam zamíří na milion lidí, někteří zdolají prudký výšlap bosí. (foto: Wikimedia Commons, chenyingphoto, CC BY 2.0)

Černá Ka'ba

Muslimové putují do Mekky každoročně k několikadenním rituálům symbolizujícím základní koncepty islámu - víru, pokoru, bratrství a jednotu. Jde o nejposvátnější místo islámu a právě k němu se muslimové otáčejí při modlitbách kdekoli na světě. (foto: Wikimedia Commons, Muhammad Mahdi KarimGFDL 1.2)

Perla sikhismu

Snem každého pravověrného vyznavače sikhismu je spatřit zlatý chrám (Harmandir Sahib) v indickém městě Amritsar. Rozsáhlý komplex budov z bílého kamene, zlatem zářícího chrámu a obrovské nádrže postavil pátý Guru Arjan Dev v 16. století. (foto: Wikimedia Commons, Oleg YunakovCC BY-SA 3.0)




Další články v sekci