Nejbarevnější města světa: Někde řádili Šmoulové, jinde zase úředníci

Pokud vás už unavuje a nudí šeď a zašlé barvy, projděte se s námi po nejbarevnějších městech světa. Byla nabarvena kvůli filmařům i kvůli svérázným nařízením
21.08.2017 - Pavel Nygrýn

Proč mají ve městě Guanajuato svítivě žlutou katedrálu, je jasné při pohledu z výšky – pestrých barev na fasádách se jeho obyvatelé prostě nebojí. Města v Mexiku přitom překvapivě tak barevná nebývají – bílé fasády jsou v horku nejpraktičtější a o divokou barevnost inspirovanou často původními obyvateli se starají spíše detaily a výzdoba.

Stejně jako mnoho dalších měst a vesnic v jižních zemích byl i španělský Júzcar dlouhá desetiletí čistě bílý. Jenže pak přišli Šmoulové, a to rovnou ve 3D. Celé město posloužilo jako poutač a kvůli premiéře tohoto filmu (která se uskutečnila právě zde) se v roce 2011 přemalovalo na modro. Malíři na to prý spotřebovali 4 500 litrů šmoulové barvy.

Pokud jsou pro vás Benátky až příliš romantické, co asi řeknete na blízkou vesnici Burano? Ta má sice méně honosných paláců, ale o to více „obyčejných“ domů, samozřejmě řádně barevných. Barvy sloužily od počátku jako orientační systém a musela je dokonce schvalovat místní radnice. Kromě barev se Burano pyšní také nakloněnou zvonicí kostela, a protože se nachází ve stejné mělké laguně jako Benátky, nechybí tu ani kanály s gondolami. 

Prastaré norské město Trondheim (založené roku 997) se původně jmenovalo Nidaros a později Trondhjem. Jednu z mnoha jeho turistických a historických atrakcí představují také zrestaurované sklady ze 17.–19. století, které stojí na pilotech přímo nad ústím řeky Nidelvy. Neméně barvitá a zajímavá je celá přiléhající čtvrť Bakklandet.

Severní Itálie je malých pitoreskních městeček a vesnic plná, Manarola je ale i na poměry tohoto regionu hodně zvláštní. Nejenže tu najdete spoustu barevných domečků přilepených jeden na druhý, ale navíc má obec i vlastní dialekt manarolese. 

Centru indického Džódhpuru dominuje obrovská pevnost Mehrangarh, za povšimnutí ale stojí i pohled z jejích hradeb dolů. Je totiž jasné, proč se pro město používá rovněž přídomek „modré“. V historickém středu dnes už milionové metropole je totiž většina domů natřena právě touto barvou. Dnes už však není jasné, proč k tomu došlo.

Pětitisícové kolumbijské městečko Guatapé je dost možná tím nejbarevnějším na celém světě. Tradici pestrobarevného zdobení se zde říká „zocalos“ a nejrůznější ornamenty zde najdete takřka na každém domě. Název města pochází z domorodého jazyka a odkazuje na „kámen a vodu“.



  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Profimedia

Další články v sekci