Naděje pro neslyšící: Prototyp brýlí zvládá převádět mluvené slovo na text
Na světě žije až 97 milionů zcela neslyšících nebo sluchově postižených, kteří musejí spoléhat na znakovou řeč, odezírání, naslouchátka či kochleární implantáty. Zatímco znakovaná komunikace je komplikovaná i proto, že se liší v závislosti na zemi původu mluvčího, naslouchátka pomáhají pouze s oslabeným slyšením a kochleární implantáty trpí značnou mírou ruchu – nemluvě o tom, že je kvůli nim nutné podstoupit operaci.
Dostupné pro každého
Pohodlnou alternativou pro sluchově postižené by se mohly stát brýle Voicee, které vnímají promluvy z okolí, převádějí je na text a poté ho zobrazují na jedno ze skel. Současný prototyp údajně zvládá přepis v pěti jazycích a zvuk vnímá pomocí chytrého mikrofonu, jenž filtruje nežádoucí ruch. Získaná data pak zpracovává zabudovaný mikroprocesor s Androidem, který převede zvukový signál do slov. Vše se odehrává takřka v reálném čase, takže se dotyčný může živě účastnit konverzace.
TIP: Zázrak medicíny: Čeští dobrovolníci vrací sluch africkým sirotkům
Baterie udrží brýle v chodu na jedno nabití až 24 hodin. Pro usnadnění práce s interaktivními prvky skla se pak v nožkách ukrývá dotykový senzor a nechybějí ani gyroskopy. Standardní model má sice prostá skla, ale v případě potřeby se dají zaměnit za dioptrická. Hmotnost Voicee přitom nepřekračuje 100 gramů. V současné chvíli existuje několik prototypů a vývojáři se snaží získat finance k dalšímu vývoji prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Očekávaná cena brýlí byla vývojáři stanovena na 650 € (v přepočtu zhruba 15 tisíc korun).
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Profimedia