Mokřady Národního parku Everglades: Řeka široká sto kilometrů

Everglades jsou subtropickým mokřadem v jižní části amerického státu Florida. Systém, díky němuž je Národní park Everglades jedním z nejpozoruhodnějších světových mokřadů.
02.09.2019 - Marek Telička

Všudypřítomní zubatci

Aligátoři severoameričtí (Alligator mississippiensis) jsou početnými obyvateli Everglades a můžete je zde vidět, jak polehávají v okolních magrovech, nebo tiše kloužou vodou. V někdejším neodvodněném Everglades byli aligátoři ještě mnohem hojnější, ale i jejich současná populace patří k největším na světě a ovlivňuje většinu zdejšího života pod vodní hladinou. Na fotce skupina aligátorů během období sucha.

Důležitý oheň

Oheň má v ekosystému Everglades zásadní význam pro zdejší traviny. Většina ohňů se vznítí po úderu blesku během deštivého období. Žár sežehne jen na ty části trav, jež jsou vynořeny nad hladinu, kořeny zůstanou zachovány. Výrazně ovšem přibrzdí růst větších keřů a stromů a uvolní živiny účinněji, než v případě dlouhotrvajícího přirozeného rozkladu. Na snímku je požár zažehnutý bleskem v roce 2004.

Bludiště deseti tisíc ostrovů

Typické mangrovové bludiště Everglades. Mangrove rostou v slaných pobřežních vodách a jsou dominantním porostem na třech čtvrtinách délky všech tropických pobřeží. V oblasti Everglades jsou mangrove přítomny především v oblasti, které se říká Deset tisíc ostrovů.

Ptačí ráj

Teplé a mělké vody Everglades přitahují zejména brodivé ptáky. Na začátku 19. století napsal známý přírodovědec John James Audubon o jižní Floridě: „Viděli jsme obrovská hejna brodivých ptáků, kteří nad námi přelétali ke svým nocležištím… chvilkami jich bylo tolik, že doslova zakryli slunce.“ V Everglades bylo pozorováno asi 350 druhů ptáků, mezi jinými i tento kolpík růžový (Platalea ajaja).

Řeka trávy

Park Everglades začíná v blízkosti Orlanda, směrem na jih putuje řeka Kissimmee, která vtéká do velkého, ale mělkého jezera Okeechobee. To se v období dešťů de facto vylévá z břehů a vytváří nesmírně širokou (asi 100 km) pomalu tekoucí řeku, která se se po 160 kilometrech spojuje s mořem u Floridského zálivu. Rozsáhlé oblasti mezi jezerem Okeechobee a mořem se přezdívá Řeka trávy. Velká část této oblasti byla v roce 1947 vyhlášena národním parkem.



  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci