Mobilní telefon v mixéru: V jediném chytrém telefonu je 62 různých kovů

Chytré telefony dominují světu spotřební techniky: I nejlevnější modely zahrnují tak výkonný počítač, že by před dvaceti lety stačil k řízení vesmírné mise. Co všechno se nachází uvnitř? Britští vědci se pro zodpovězení této otázky rozhodli použít mixér!
08.08.2019 - Kateřina Helán Vašků


Studie vědců britské University of Plymouth, kteří se rozhodli prozkoumat chemické složení smartphonů, měřila přímo zastoupení jednotlivých prvků. Při nalýze se zaměřili i na složky problematické z hlediska těžby a devastace životního prostředí. Použili netradiční metodu: Telefon rozmělnili v mixéru na prach, poté materiál zahřáli na 500 °C a následně jej smíchali s okysličovadlem peroxidem sodným. Výslednou směs pak podrobili chemické analýze.

Křemík

Zastoupení tohoto polokovu v zemské kůře činí zhruba 30 %, přičemž tvoří základní složku většiny hornin. Využívá se k výrobě polovodičových součástek, a tedy i čipů. Uplatňuje se také při produkci skla, z nějž u drahých smartphonů vzniká nejen displej, ale rovněž tělo (namísto plastu). 

Wolfram

Těžký a mimořádně obtížně tavitelný kov je dvakrát hustší než ocel. V přírodě se vyskytuje poměrně vzácně a dřív se využíval k výrobě žárovkových vláken. Ve smartphonech se uplatňuje u obvodů či miniaturních motorků, které telefonu umožňují vibrovat. 

Praseodym

Měkký, stříbřitě bílý kovový prvek nachází uplatnění v produkci speciálních slitin pro letecký a kosmický průmysl. Využívá se také při výrobě barevných displejů a snižuje množství UV záření pronikajícího sklem telefonu. 

Kobalt

Namodralý feromagnetický kov se v přírodě vyskytuje vzácně, většinou jako doprovodný prvek v rudách niklu, mědi či olova. Využívá se především k výrobě lithium-iontových baterií. 

Stříbro a zlato

Společně s mědí představují vynikající vodiče elektrického proudu, a využívají se tak jako hlavní kovy pro výrobu mikroelektrických součástek. Z 1 t vysloužilých telefonů (váženo bez baterií) lze recyklovat asi 300 g zlata. Z milionu zařízení bychom pak získali zhruba 347 kg stříbra. 

Chrom

Vysoká tvrdost a zároveň křehkost – to jsou hlavní vlastnosti chromu, bílého lesklého kovu, který má poměrně hojné zastoupení v zemské kůře. Využití nachází především v metalurgickém průmyslu: Zvyšuje tvrdost i odolnost slitin a chrání kovy před korozí. 

Molybden

Stříbřitý až šedobílý tvrdý, a přitom křehký kov se uplatňuje zejména při výrobě legovaných ocelí a průmyslových katalyzátorů. Ve slitinách oceli zvyšuje tvrdost i odolnost vůči korozi. Molybdenová vlákna umožňují fungování dotykových obrazovek.

Neodym

Stříbřitě bílý měkký kov na vzduchu rychle oxiduje. Po sloučení s železem a borem z něj vzniká nejsilnější známý typ permanentního magnetu. Uplatňuje se při výrobě reproduktorů či vibračních motorků. 

Železo

Druhý nejrozšířenější kov na Zemi znali již pravěcí lidé. V přírodě se jeho minerály vyskytují velmi hojně a železo se z nich získává ve vysokých pecích – obvykle ve formě slitin s uhlíkem. U smartphonů se zmíněný prvek nachází v konstrukci těla, nabíječkách i bateriích. 

Stovky milionů ročně

Podle odhadů se letos vyrobí 1,8 miliardy mobilních telefonů – zařízení, bez nichž už si běžný život nedovedeme představit. Nicméně vědci i ekologičtí aktivisté již dlouho upozorňují, že jejich produkce Zemi neúměrně zatěžuje. Vznik jediného smartphonu totiž vyžaduje celou řadu materiálů, z nichž mnohé můžeme při současném tempu výroby elektroniky velmi rychle vyčerpat.


Další články v sekci