Mezi dvěma břehy: Příběh znovuzrození ikonického mostu v Mostaru

Před šestnácti lety, v červenci 2004, byl v Mostaru slavnostně otevřen zrekonstruovaný Starý most ze 16. století, který byl roku 1993 „zavražděn“ chorvatskými vojáky během války v Bosně a Hercegovině
09.07.2020 - Olga Nivnická

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Ve své době byl most považován za jeden z divů tehdejšího světa a okouzlení cestovatelé jej v následujících stoletích přirovnávali k duze vzpínající se k nebesům… (rok 1968)

Most během bojů ještě předtím, než byl zcela zničen (rok 1993).

Zničený most (1993). Podle sarajevských médií se most zřítil až po šedesáti zásazích.

Provizorní lávka (1994).

Poválečná rekonstrukce mostu.

Pohled na historické město Mostar a starý most – jeden ze symbolů válečného konfliktu, který byl během války zničen a později opět vystavěn.



Čtete správně. Termín „zavraždění památky“ použil András Riedlmayer, maďarský historik zabývající se právě osmanským uměním na Balkáně, úmyslně. Chorvatská armáda totiž neměla k odstřelení historického skvostu žádné strategické důvody. Zničení ikony a chlouby Mostaru bylo spíše psychologickým políčkem.


Další články v sekci