Luxus ve větvích i nocleh na slámě: Česko objevuje krásu glampingu

Ubytovat se v korunách stromů nebo přímo mezi zvířaty? V místech, kde nenajdete přeplněné resorty, ale naopak zažijete skutečnou přírodu? To vše nabízí glamping neboli luxusní camping – styl cestování, jemuž v posledních letech holduje stále víc nadšenců z celého světa
07.09.2019 - redakce Víkend


Zapomeňte na zatuchlé chatky nebo promáčené stany. V glampingu jde hlavně o zážitky, které na vás nikde jinde nečekají. Za nejnovějším trendem přitom nemusíte za hranice: Zajímavou nabídku skýtá i Česko. 

Výraz „glamping“ vznikl spojením anglických slov „glamorous“ a „camping“, což naznačuje, že jde o koktejl namíchaný z cestování, krásy a luxusu. Jeho kořeny sahají do dob, kdy bohatí putovali světem, ale nechtěli se vzdát svého přepychového zázemí. Teprve v posledních letech se z glampingu stal globální trend: První vlaštovky se přitom objevily v exotických destinacích Tanzanie, Bali či Thajska, odkud se následně rozšířily prakticky po celé planetě

Safari po česku 

Zřejmě nejznámější exotické glampingové ubytování u nás nabízí zoo ve Dvoře Králové: Už několik let provozuje kemp, kde si budete připadat jako v Africe. „Počátky resortu spadají do roku 2001, kdy tehdejší ředitelka přišla s projektem na vybudování ubytovacích kapacit. Ve stejném roce zde vyrostl hotel, roku 2009 jsme pak otevřeli Safari Camp,“ popisuje manažerka resortu Markéta Kirschová

Safari Camp zahrnuje hned několik zajímavých možností ubytování. Pro rodiny se hodí bungalovy, pro partu přátel expediční stany: Skýtají veškerý komfort včetně koupelny či terasy, odkud lze pozorovat divoká zvířata ve dne v noci. Zážitek, na který jen tak nezapomenete, je ovšem nutné včas rezervovat – dlouho dopředu bývá plno. 

Zpátky na stromy 

Ve středočeských Chotýšanech zas během pár měsíců vyrostla tři luxusní obydlí přímo v korunách stromů, tzv. tree housy. „Nápad vzešel zhruba před sedmi lety od majitelky zdejšího areálu. Nejprve vznikl jeden ukázkový dům, ale protože nám připadal nevyužitý, začali jsme ho pronajímat komerčně,“ popisuje jednatel resortu Jan Kuklík

Dřevěný domek umístěný ve výšce devíti metrů se stal natolik oblíbeným a vyhledávaným, že museli majitelé po čase přidat další dva. „Samotná stavba zabere asi jen čtyři měsíce včetně vybavení. Důležité je ovšem všechno konzultovat s odborníkem na stromy. Ten vám řekne, která dřevina se pro výstavbu takového obydlí hodí a která ne,“ dodává Kuklík. Díky uchycení na třech kmenech se tree housy nekymácejí ani v silném větru, a návštěvníkům tak nehrozí „mořská nemoc“.

Na slámě pod hvězdami 

Další stylové přespání se ukrývá v srdci Krkonoš, přímo pod Sněžkou, a čeká tam na vás nejen čerstvý vzduch a nádherná příroda: V kouzelném prostředí Obřího dolu totiž stojí nenápadný „slamáček“, kde můžete strávit nezapomenutelnou noc pod hvězdami.

„S myšlenkou přišla moje kamarádka Vlaďka. Narazila na ni kdesi ve Švýcarsku, ovšem v poněkud jiné podobě – šlo o přespání na seníku na půdě,“ popisuje majitelka slamáku Klára Veverková. V jejím stavení v lůně hor nahradila tradiční seno sláma, a to hned z několika důvodů: Výborně tepelně izoluje, neabsorbuje vlhkost a je snadno dostupná. 

TIP: Chatky na vysoké noze: Slovinsko láká zájemce o glamour camping

„Domek vždy postavíme začátkem května a na zimu ho zas rozebereme. Ze slámy pak uděláme zvířatům podestýlku, která jim vydrží až do jara,“ vysvětluje Veverková. Aby byl zážitek dokonalý, vzniká slamák z přírodních materiálů pocházejících z blízkého okolí. Součástí pobytu jsou přitom i snídaně a večeře, jež si můžete užít v souladu s přírodou. 


Další články v sekci