Londýnský boj se smogem: Chytrá lavička dokáže odfiltrovat až 95 % oxidů dusíku

Podle statistik zemřelo jen v roce 2015 ve světě na 9 milionů lidí v důsledku znečištění ovzduší a vody. Neotřelé způsoby, jak se s jedovatým smogem vypořádat, testují zaměstnanci společností na ochranu životního prostředí v Londýně
14.04.2018 - Petra Matýsková


Na začátek prosince roku 1952 nejspíš Londýňané nikdy nezapomenou. Do rušné metropole se tehdy po špičkách vkradl neviditelný zabiják, který svými toxickými chapadly tvořenými sazemi, oxidem siřičitým a oxidy dusíku postupně udusil na 12 000 lidí. Smog londýnského typu ohrožuje Brity na životě dodnes, i když v o něco mírnější variantě. Proto se s ním ostrované rozhodli poměřit síly.

Nos na kvalitu ovzduší

Do boje proti smogu Londýňané vytáhli se dvěma nenápadnými, ale zato účinnými zbraněmi. Jednou z nich je přenosný měřič kvality ovzduší Flow, který dokáže bleskově zjistit koncentraci jednotlivých typů škodlivin v atmosféře – od pevných částic přes výfukové plyny až po nebezpečné chemikálie.

Romain Lacombe, zakladatel společnosti Plume Labs, popisuje využití tohoto zařízení: „Cítíme, že právě teď je ta správná chvíle na založení občanské agentury pro ochranu životního prostředí. Rozdáváme lidem tato zařízení tak, aby byl každý schopen monitorovat kvalitu ovzduší ve svém okolí.“

Úkol pro „armádu“

Cílem Romaina Lacombea je v nadsázce vytvořit armádu pěšáků, která lidi odvede do míst, kde na ně obrovité mračno nedýchatelných zplodin nedosáhne. Nepostradatelným pomocníkem je v tomto směru speciální aplikace, která synchronizuje data ze všech zařízení, a podle nich neustále aktualizuje smogovou mapu. Místa s vysokým stupněm znečištění jsou vyznačena červeně, ta ostatní – podle množství zplodin v ovzduší – oranžově nebo bíle.

„Díky skupině lidí, která po celém městě měří stupeň znečištěni ovzduší, budeme schopni vytvořit mapy oblastí, ve kterých se můžete v reálném čase bez obav pohybovat. Doufáme, že to bude užitečné pro lidi, kteří žijí ve městech a chtějí vědět, jak lépe chránit své zdraví,“ popisuje své cíle Lacombe. Chytré krabičky jsou podle jejich tvůrců užitečné nejen pro obyvatele smogem zamořených měst, ale i pro politiky, kteří mají zlepšování životního prostředí na starosti.

Bublina čistého vzduchu

To, že se Britové testování užitečných vynálezů rozhodně nebojí, dokazuje i speciální lavičko-filtr s názvem Clean Air Bench. Tento chytrý kus městského mobiliáře kolem vás během chvilky vytvoří vzduchovou bublinu, díky které se můžete naplno nadechnout bez obav, že vaše plíce zaneřádí nebezpečné zplodiny. Jeden z těchto technologických zázraků stojí přímo v srdci Londýna.

Proces čištění je velmi jednoduchý. Vzduch je dovnitř nasáván přes zadní část a poté putuje do filtračního zařízení, které nebezpečné škodliviny zachytává. Zpátky ven se pak vrací v té nejčistší podobě přes otvory pod loketními opěrkami. Jedna taková lavička je vybavena celkem pěti čisticími jednotkami a je schopná odstranit ze vzduchu až 95 % oxidů dusíku.

Řešení nejen pro Londýn

Sophie Powerová, výkonná ředitelka společnosti AirLabs, která stojí za vývojem lavičky, věří, že tento vynález má budoucnost: „Tato technologie může být opravdu dobrým nástrojem, jak snížit výskyt škodlivin na rušných místech, jako je okolí cest, škol, nemocnic nebo dopravních sítí.“

Speciálními filtry by v budoucnu mohly být vybaveny nejen všechny lavičky, ale třeba také sloupy veřejného osvětlení nebo autobusové zastávky. Ostatně to, že chránit své zdraví je potřeba, dokazují i statistiky. Podle odhadů totiž v důsledku smogu zemře předčasně ročně více než deset milionů lidí. Nejhůře je na tom Čína, Indie nebo Pákistán.

S toxickým nepřítelem zápasíme, a ne vždy úspěšně, i my Češi. Možná i proto by nebylo od věci inspirovat se v zahraničí a pomocí nejnovějších technologií jednou provždy s obludou s jedovými chapadly skoncovat. 

Velký smog v roce 1952

Takzvaný Velký londýnský smog zasáhl Londýn v prosinci 1952. Chladné počasí společně s mimořádně nepříznivými rozptylovými podmínkami vytvořilo neprostupnou clonu, která měla původ především ve zplodinách vzniklých spalováním uhlí. Smog trval od pátku 5. prosince do úterý 9. prosince 1952 a po změně počasí se rychle rozptýlil. Během doby svého trvání způsobil snížení viditelnosti a pronikl i do vnitřních prostor. Odhadem 4 000 lidí zemřelo v důsledku přímého působení smogu od 5. do 8. prosince a kolem 100 000 lidí onemocnělo chorobami dýchacích cest. Současné výzkumy naznačují, že v důsledku smogu byly ztráty na životech větší, než se dříve předpokládalo, a pravděpodobně dosáhly 12 000 obětí.

  • Zdroj textu
    100+1 Speciál
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, AirLabs, Plume Labs

Další články v sekci